Категорија: Култура

1 67 68 69 70 71 86 690 / 858 НАПИСИ
АКТЕРОТ ИВАН ЈЕРЧИЌ Е НОВ ДИРЕКТОР НА БИТОЛСКИОТ ТЕАТАР

АКТЕРОТ ИВАН ЈЕРЧИЌ Е НОВ ДИРЕКТОР НА БИТОЛСКИОТ ТЕАТАР

Актерот Иван Јерчиќ е нов директор на Битолскиот театар, а доаѓа на местото на Валентин Светозарев. Во Битолскиот театар вчера стигнало известување од ...
РАЗРЕШЕНАТА ДИРЕКТОРКА НА ОХРИДСКИОТ МУЗЕЈ И ЗАВОД ТАЊА ПАСКАЛИ БУНТАШЕСКА Е ГОРДА НА СРАБОТЕНОТО ВО 10-ГОДИШНИОТ МАНДАТ

РАЗРЕШЕНАТА ДИРЕКТОРКА НА ОХРИДСКИОТ МУЗЕЈ И ЗАВОД ТАЊА ПАСКАЛИ БУНТАШЕСКА Е ГОРДА НА СРАБОТЕНОТО ВО 10-ГОДИШНИОТ МАНДАТ

Во серијата смени на директори во културата, денеска решение за разрешување добила и директорката на Националната установа Музеј и завод - Охрид, Тања ...
ВЕЉАНОВСКИ НЕЗАКОНСКИ ДАЛ ПОД ЗАКУП ДЕЛ ОД ОБЈЕКТОТ НА ДРАМСКИ ТЕАТАР, ВЕЛАТ ОД КАБИНЕТОТ НА АЛАЃОЗОВСКИ

ВЕЉАНОВСКИ НЕЗАКОНСКИ ДАЛ ПОД ЗАКУП ДЕЛ ОД ОБЈЕКТОТ НА ДРАМСКИ ТЕАТАР, ВЕЛАТ ОД КАБИНЕТОТ НА АЛАЃОЗОВСКИ

Инспекциските служби констатирале дека разрешениот директор на Драмски театар Роберт Вељановски незаконски дал под закуп дел од објектот на национална ...
РАЗРЕШЕН ДИРЕКТОРОТ НА ВЕЛЕШКИОТ ТЕАТАР ЈОРДАН ВИТАНОВ, В.Д. Е АКТЕРОТ АЛЕКСАНДАР ВЕЛЈАНОВСКИ

РАЗРЕШЕН ДИРЕКТОРОТ НА ВЕЛЕШКИОТ ТЕАТАР ЈОРДАН ВИТАНОВ, В.Д. Е АКТЕРОТ АЛЕКСАНДАР ВЕЛЈАНОВСКИ

Актерот Јордан Витанов беше 10 години директор на Народниот театар во Велес „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“, и денеска е еден од разрешените директор ...
РАЗРЕШЕН Е ДИРЕКТОРОТ НА ДРАМСКИ ТЕАТАР РОБЕРТ ВЕЉАНОВСКИ, НОВ В.Д. Е АКТЕРОТ САШО ТАСЕВСКИ

РАЗРЕШЕН Е ДИРЕКТОРОТ НА ДРАМСКИ ТЕАТАР РОБЕРТ ВЕЉАНОВСКИ, НОВ В.Д. Е АКТЕРОТ САШО ТАСЕВСКИ

Министерот за култура Роберт Алаѓозовски денеска го разреши директорот на Драмски театар-Скопје, Роберт Вељановски, и за нов в.д. е назначен членот на ...
ОЛИВЕР АРСОВСКИ ЈА ПОТВРДИ НЕОФИЦИЈАЛНАТА ВЕСТ ДЕКА Е РАЗРЕШЕН ОД „ОХРИДСКО ЛЕТО“

ОЛИВЕР АРСОВСКИ ЈА ПОТВРДИ НЕОФИЦИЈАЛНАТА ВЕСТ ДЕКА Е РАЗРЕШЕН ОД „ОХРИДСКО ЛЕТО“

Оливер Арсовски потврди за САКАМДАКАЖАМ.МК дека е разрешен од функцијата директор на Охридско лето. На прашањето зошто е разрешен среде траење на ф ...
ВЛАДАТА ЌЕ ЈА УКИНУВА ТИТУЛАТА НАЦИОНАЛЕН УМЕТНИК ШТО ЈА ДОДЕЛУВА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИВАНОВ

ВЛАДАТА ЌЕ ЈА УКИНУВА ТИТУЛАТА НАЦИОНАЛЕН УМЕТНИК ШТО ЈА ДОДЕЛУВА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИВАНОВ

Титулата Национален уметник која што ја доделува претседателот Ѓорге Иванов ќе биде укината ако во Собранието помине предлог законот на Владата за пре ...
МИЛЧО МАНЧЕВСКИ ПОКАНЕТ ДА ПРЕДАВА НА ФИЛМСКАТА АКАДЕМИЈА ВО ПЕКИНГ ПО РЕТРОСПЕКТИВАТА ВО ШАНГАЈ

МИЛЧО МАНЧЕВСКИ ПОКАНЕТ ДА ПРЕДАВА НА ФИЛМСКАТА АКАДЕМИЈА ВО ПЕКИНГ ПО РЕТРОСПЕКТИВАТА ВО ШАНГАЈ

Mакедонскиот режисер Милчо Манчевски e поканет да предава на престижната Филмска академија во Пекинг, Кина по неколкунеделниот престој во Шангај, каде ...
ДЕТСКИ ТЕАТАР ОТКАЖА ДВА ФЕСТИВАЛА ОТИ НЕ СТИГНАА НАВРЕМЕ ПАРИТЕ ОД МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА

ДЕТСКИ ТЕАТАР ОТКАЖА ДВА ФЕСТИВАЛА ОТИ НЕ СТИГНАА НАВРЕМЕ ПАРИТЕ ОД МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА

На 27 јуни во Шибеник, и на 4 јули во Котор, во термините на европски реномираните тетарски фестивали за претстави за деца под најавата за скопската п ...
ОЛИВЕР БЕЛОПЕТА ПОРАДИ ЏЕЗОТ СТАНА ФОТОГРАФ – ПРВА ИЗЛОЖБА НА ЉУБЉАНСКИОТ ЏЕЗ ФЕСТИВАЛ

ОЛИВЕР БЕЛОПЕТА ПОРАДИ ЏЕЗОТ СТАНА ФОТОГРАФ – ПРВА ИЗЛОЖБА НА ЉУБЉАНСКИОТ ЏЕЗ ФЕСТИВАЛ

Љубљанскиот џез фестивал го промовира светски признатиот џез-менаџер, Оливер Белопета во џез-фотограф, приредувајќи ја неговата прва фотоизложба „Пора ...
1 67 68 69 70 71 86 690 / 858 НАПИСИ