Категорија: Култура

1 68 69 70 71 72 104 700 / 1035 НАПИСИ
МАЈСКИТЕ ОПЕРСКИ ВЕЧЕРИ ЌЕ СЕ ОТВОРАТ СО „БОЕМИ“

МАЈСКИТЕ ОПЕРСКИ ВЕЧЕРИ ЌЕ СЕ ОТВОРАТ СО „БОЕМИ“

Со премиерата на операта од Џакомо Пучини, „Боеми“, на 9 мај ќе се отворат 46. Мајски оперски вечери (МОВ) во Македонската опера и балет (МОБ). В.д ...
„ОДБРОЈУВАЊЕ“ НА ПАРМАКОВСКА Е РОМАН НА ГОДИНАТА ЗА 2017 ГОДИНА

„ОДБРОЈУВАЊЕ“ НА ПАРМАКОВСКА Е РОМАН НА ГОДИНАТА ЗА 2017 ГОДИНА

Делото на писателката Фросина Пармаковска, „Одбројување“ е Роман на годината за 2017 година, која од годинава ја доделува Фондацијата за промоција и у ...
ПРОДУЦЕНТОТ РУСЕ АРСОВ Е В.Д. ДИРЕКТОР НА МКЦ

ПРОДУЦЕНТОТ РУСЕ АРСОВ Е В.Д. ДИРЕКТОР НА МКЦ

Продуцентот Русе Арсов е назначен за в.д. директор на Младинскиот културен центар (МКЦ), велат од Град Скопје. Арсов, долгогодишен програмски дирек ...
НА 22 МАРТ МАКЕДОНСКА ПРЕМИЕРА НА „БИКИНИ МУН“ НА МАНЧЕВСКИ

НА 22 МАРТ МАКЕДОНСКА ПРЕМИЕРА НА „БИКИНИ МУН“ НА МАНЧЕВСКИ

Македонската премиера на „Бикини Мун“, најновиот филм на режисерот Милчо Манчевски е закажана на 22 март во киното Милениум, во 20 часот, а билетите ќ ...
АЛБУМОТ „БАСТИОН“ БЕШЕ 35 ГОДИНИ ПРЕД ВРЕМЕТО, ЗВУЧИ КАКО ДА Е СОЗДАДЕН ДЕНЕС

АЛБУМОТ „БАСТИОН“ БЕШЕ 35 ГОДИНИ ПРЕД ВРЕМЕТО, ЗВУЧИ КАКО ДА Е СОЗДАДЕН ДЕНЕС

Иако издаден пред 35 години, албумот „Бастион“ на истоимената скопска група, едно од култните изданија на македонската музичка сцена, звучи свежо како ...
СИНДИКАТОТ НА КУЛТУРА ОБВИНУВА ЗА НЕЗАКОНСКИ ВРАБОТУВАЊА И УНАПРЕДУВАЊА, ЌЕ ГИ ОСПОРИ СИСТЕМАТИЗАЦИИТЕ

СИНДИКАТОТ НА КУЛТУРА ОБВИНУВА ЗА НЕЗАКОНСКИ ВРАБОТУВАЊА И УНАПРЕДУВАЊА, ЌЕ ГИ ОСПОРИ СИСТЕМАТИЗАЦИИТЕ

Синдикатот на култура на Македонија (СКРМ) реагира на бавното составување на новиот закон за култура и најавува дека ќе ги вложат сите напори и ќе ги ...
„БИКИНИ МУН“ НА МАНЧЕВСКИ ОСВОИ НАГРАДА ВО ПОРТУГАЛИЈА

„БИКИНИ МУН“ НА МАНЧЕВСКИ ОСВОИ НАГРАДА ВО ПОРТУГАЛИЈА

Петтиот филм на режисерот Милчо Манчевски „Бикини Мун“ ја освои специјалната награда на жирито на фестивалот Фантаспорто во Порто, Португалија, каде и ...
„БИКИНИ МУН“ НА МАНЧЕВСКИ СО АМЕРИКАНСКА ПРЕМИЕРА ВО КАЛИФОРНИЈА

„БИКИНИ МУН“ НА МАНЧЕВСКИ СО АМЕРИКАНСКА ПРЕМИЕРА ВО КАЛИФОРНИЈА

„Бикини Мун“, петтиот филм на Милчо Манчевски, на 3 март ќе ја има американската премиера на фестивалот Синеквест во Сан Хозе, Калифорнија. „Царствата ...
ХОЛАНЃАНЕЦОТ ПИТЕР ЕНДЕНДАЈК СОБРАЛ И ДИГИТАЛИЗИРАЛ 709 ПЛОЧИ СО МАКЕДОНСКИ ФОЛКЛОР

ХОЛАНЃАНЕЦОТ ПИТЕР ЕНДЕНДАЈК СОБРАЛ И ДИГИТАЛИЗИРАЛ 709 ПЛОЧИ СО МАКЕДОНСКИ ФОЛКЛОР

Холандскиот брачен пар Питер Ендендајк и Анемик ден Аул, колекционери и вљубеници во македонскиот фолклор, 50 години доаѓаат во Македонија и посветено ...
ФИЛМОТ „КОПАЊЕ“ НА ДИМИТРИЈЕВИЌ И ИВАНОВ ПРЕМИЕРНО ВО ФРОСИНА, ОД 8 МАРТ ИГРА ВО СИНЕПЛЕКС

ФИЛМОТ „КОПАЊЕ“ НА ДИМИТРИЈЕВИЌ И ИВАНОВ ПРЕМИЕРНО ВО ФРОСИНА, ОД 8 МАРТ ИГРА ВО СИНЕПЛЕКС

Независниот долгометражен филм „Копање“ во режија на Ивица Димитријевиќ и Мартин Иванов, вечерва во 20 часот премиерно ќе се прикаже во киното Фросина ...
1 68 69 70 71 72 104 700 / 1035 НАПИСИ