Категорија: Магазин

СДК Магазин

1 109 110 111 112 113 135 1110 / 1343 НАПИСИ
АМЕРИКАНКАТА МЕРИ МЕТЈУС ПРЕД 130 ГОДИНИ СЕ БОРЕЛА БИТОЛЧАНКИ ДА УЧАТ

АМЕРИКАНКАТА МЕРИ МЕТЈУС ПРЕД 130 ГОДИНИ СЕ БОРЕЛА БИТОЛЧАНКИ ДА УЧАТ

Храбрата Американка Мери Метјус, современичка на Мис Стон, во Битола го водела Американското училиште и сиропиталиште во периодот од 1889 до 1920 годи ...
НЕ СЕ СРАМИМЕ ОД НАШЕТО КОМУНИСТИЧКО МИНАТО, ЈУГОСЛАВИЈА ИМАШЕ ФИЛМОВИ ДИЈАМАНТИ

НЕ СЕ СРАМИМЕ ОД НАШЕТО КОМУНИСТИЧКО МИНАТО, ЈУГОСЛАВИЈА ИМАШЕ ФИЛМОВИ ДИЈАМАНТИ

„Нашата приказна порачува дека не се сите балкански земји за во ист кош. Ние пораснавме со убави вредности, со филмови кои и тоа како беа релеванантни ...
СЛИКА ОД ХИТЛЕР ОШТЕТЕНА СО ШТРАФЦИГЕР НА ИЗЛОЖБА НА ТЕМА ЛУДИЛО

СЛИКА ОД ХИТЛЕР ОШТЕТЕНА СО ШТРАФЦИГЕР НА ИЗЛОЖБА НА ТЕМА ЛУДИЛО

Маж во 40-ти години се обидел да уништи слика од Адолф Хитлер, изложена во музејот во италијанскиот град Зало, во рамките на турнејата „Музеј на лудил ...
ИВАНКА ТРАМП Е ИДНА ПРЕТСЕДАТЕЛКА НА САД, ВЕЛИ НЕЈЗИНАТА МАЈКА ИВАНА

ИВАНКА ТРАМП Е ИДНА ПРЕТСЕДАТЕЛКА НА САД, ВЕЛИ НЕЈЗИНАТА МАЈКА ИВАНА

Поминаа само десет месеци од турбулентниот мандат на Доналд Трамп во Белата куќа, а неговата поранешна сопруга Ивана вели дека тој не е единствениот ч ...
МОДЕЛ СО ВЛАКНЕСТИ НОЗЕ ОД ШВЕДСКА ПРЕДИЗВИКА БУРА ОД РЕАКЦИИ ЗА ФЕМИНИЗМОТ

МОДЕЛ СО ВЛАКНЕСТИ НОЗЕ ОД ШВЕДСКА ПРЕДИЗВИКА БУРА ОД РЕАКЦИИ ЗА ФЕМИНИЗМОТ

Шведски модел вели дека добивала закани за силување поради тоа што постирала реклама со влакнести нозе. Аврида Бистром (26) која исто така е и фото ...
ФЕЈСБУК Е НЕМОЌЕН ДА СЕ СПРАВИ СО ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ И ГО ВПЕРУВА ПРСТОТ КОН МАКЕДОНИЈА

ФЕЈСБУК Е НЕМОЌЕН ДА СЕ СПРАВИ СО ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ И ГО ВПЕРУВА ПРСТОТ КОН МАКЕДОНИЈА

Минатата недела, на социјалните мрежи се прошири вест дека фудбалер запалил американско знаме во соблекувалната на тимот, па иако, во меѓувреме, беше ...
ОДБИВАМ ХОЛИВУДСКИ УЛОГИ ШТО МИ ЈА ПЛУКААТ НАЦИЈАТА, ВЕЛИ ЛЕГЕНДАРНИОТ ЕКСЈУ ГЛУМЕЦ ЖАРКО ЛАУШЕВИЌ

ОДБИВАМ ХОЛИВУДСКИ УЛОГИ ШТО МИ ЈА ПЛУКААТ НАЦИЈАТА, ВЕЛИ ЛЕГЕНДАРНИОТ ЕКСЈУ ГЛУМЕЦ ЖАРКО ЛАУШЕВИЌ

„Кога би зборувал за најдрагите сеќавања за Македонија, за Владимир Милчин и за Слободан Унковски, тоа, ќе зафати едно цело поглавје во книга“, вели н ...
„ПАРК ХОТЕЛ И СПА“ ЈА ДОБИ ЕВРОПСКАТА НАГРАДА „БРЕНД ЛИДЕР“ ЗА 2017 ГОДИНА

„ПАРК ХОТЕЛ И СПА“ ЈА ДОБИ ЕВРОПСКАТА НАГРАДА „БРЕНД ЛИДЕР“ ЗА 2017 ГОДИНА

Хотелот „Парк хотел и спа“, основан пред само една година, е добитник на годинашната награда „Бренд лидер“, што ја доделува Туристичката асоцијација н ...
СИТЕ ТРИ МИЛИЈАРДИ ПРОФИЛИ БИЛЕ ХАКИРАНИ ВО 2013 ГОДИНА, ПОТВРДИ „ЈАХУ“

СИТЕ ТРИ МИЛИЈАРДИ ПРОФИЛИ БИЛЕ ХАКИРАНИ ВО 2013 ГОДИНА, ПОТВРДИ „ЈАХУ“

Сите три милијарди профили на „Јаху“ биле доведени во ризик при големиот хакерски напад во 2013 година, соопшти компанијата, зголемувајќи ја првичната ...
НОРВЕШКА ИМА ПРЕМНОГУ ЕЛЕКТРИЧНИ АВТОМОБИЛИ, А ПРЕМАЛКУ СТАНИЦИ ЗА ПОЛНЕЊЕ

НОРВЕШКА ИМА ПРЕМНОГУ ЕЛЕКТРИЧНИ АВТОМОБИЛИ, А ПРЕМАЛКУ СТАНИЦИ ЗА ПОЛНЕЊЕ

Обидите на Норвешка да ги охрабри своите жители да купуваат електрични автомобили би можеле да се покажат преуспешни. Во Осло ги купуваат во толкав б ...
1 109 110 111 112 113 135 1110 / 1343 НАПИСИ