ДВАЈЦА МИГРАНТИ НОЌЕСКА ЗАГИНАА ПРЕГАЗЕНИ ОД ВОЗ КАЈ КЛИСУРА

  ДВАЈЦА МИГРАНТИ НОЌЕСКА ЗАГИНАА ПРЕГАЗЕНИ ОД ВОЗ КАЈ КЛИСУРАСпоред машиновозачот, лицата лежеле на пругата и кога ги видел било предоцна за да закочи. (Фото: СДК.МК)

  Двајца миграни ноќеска починале откако биле прегазени од воз, соопшти МВР. Несреќата се случил во близина на железничката станица Клисура.

  „На 29 јуни во 02.20 часот во Полициската станица Гевгелија било пријавено дека на железничката пруга, помеѓу железничка станица Миравци и железничка станица Клисура, товарен воз кој сообраќал на релација Железничка станица Гевгелија – Товарна Трубарево удрил во две лица, мигранти коишто лежеле на пругата. Двете лица од здобиените повреди починале на местото на несреќата“,  соопштија од МВР.

  Според машиновозачот, лицата лежеле на пругата и кога ги видел било предоцна за да закочи. Засега не можело да се идентификуваат лицата на која возраст се и од која земја.

  Во време на мигрантската криза која започна во 2014, бројни миграни загинаа на македонските пруги, која им беше една до трасите како да стигнат до нивата посакуваната дестинација во земјите на ЕУ. Најголема беше на 24 април 2015, кога загинаа 14 мигранти кај станицата Рајко Жинзифов близу Велес.

  П. ПЕЧКОВ

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира