ФАЛАТ ДОКТОРИ ВО КУМАНОВСКАТА БОЛНИЦА, ЌЕ СЕ ПРИМААТ НОВИ ПО ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ

  ФАЛАТ ДОКТОРИ ВО КУМАНОВСКАТА БОЛНИЦА, ЌЕ СЕ ПРИМААТ НОВИ ПО ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИКумановската болница како регионален центар пружа здравствени услуги на пациентите и од Крива Паланка, Кратово, Ранковце, Липково, Старо Нагоричане и Липково. (Фото: СДК.МК)

  Педесетина доктори специјалисти недостасуваат во Општата болница Куманово, во која што лекарска услуга добиваат околу 200.000 пациенти од североисточниот регион. Во болницата во моментот работат 75 специјалисти, а голем дел од нив се пред пензија или над 50 годишна возраст.

  „Фалат лекари во сите сегменти, но најалармантно е во анестезиолошката служба, потоа инфектолози, радиолози, имаме само еден специјалист по физикална медицина, во лабораторијата фали специјалист, на гинекологија фалат лекари. Добро се екипирани само интерното оддление и хирургија. Колку е поголема екипираноста на стручниот кадар, толку е подобар квалитетот на здравствената услуга“, изјави директорката Снежана Захариева.

  Во болницата има 660 вработени, но и голем недостиг на друг стручен медицински персонал. Болницата има потреба и од општи лекари за дежурства во Ургентаната амбуланта, како и медицински сестри, техничари, болничари, па и хигиеничари.

  Новата директорка се надева дека Министерството за здравство ќе има разбирање за проблемот и ќе ги распише ургентно потребните специјализации.
  „По локалните избори ќе се распише конкурс со кој ќе се примат нови доктори. Работиме на проблемот, кадарот не е проблем само во Куманово туку во целата држава, со исклучок на Скопје, сите други градови кубурат со лекари, медицински сестри и останат помошен персонал. Мислам дека има околу 400 невработени лекари во Македонија и сите ќе го најдат своето место, но мора да знаете дека специјалисти многу тешко се прават, треба дополнителна едукација од 4-5 години, дојдовме во една состојба кога многу млади лекари заминаа во странство. Тој тренд на заминување мора да го спречиме, да им дадеме специјализации и да ги мотивираме“, изјави д-р Гоце Чакаровски, заменик министер за здравство, кој денеска ја посети Кумановската болница за да го промовира проектот „Добредојде бебе“.

  Кумановската болница како регионален центар пружа здравствени услуги на пациентите и од Крива Паланка, Кратово, Ранковце, Липково, Старо Нагоричане и Липково.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира