ГРАД СКОПЈЕ СТАВИ ЦРВЕН ТАРТАН ВРЗ АСФАЛТОТ ОКОЛУ ЛАВИРИНТОТ ВО ГРАДСКИ ПАРК

  ГРАД СКОПЈЕ СТАВИ ЦРВЕН ТАРТАН ВРЗ АСФАЛТОТ ОКОЛУ ЛАВИРИНТОТ ВО ГРАДСКИ ПАРКАсфалтот од патеката околу лавиринтот било одлучено да не се вади туку врз него да се стави црвен тартан за да не изгледа бетонизиран просторот.(Фото: К.Попов)

  На патеката околу лавиринтот во Градскиот парк која во средата беше асфалтирана ставен е тартан. Откако медиумите, јавноста и граѓанските организации реагираа за бетонирањето на земјените патеки во паркот, градоначалничката Данела Арсовска се премисли и патеките ќе останат со ризла. Асфалтот од патеката околу лавиринтот било одлучено да не се вади, туку врз него да се стави црвен тартан за да не изгледа бетонизиран просторот.

  Директорот на ЈП „Улици и патишта“ Борис Настов во четвртокот тврдеше дека од самиот старт било планирано да се стави тартан и затоа морало прво да се асфалтира потегот. Настов тврдеше и дека не било во план да се става асфалт на патеките иако во соопштението и изјавата на градоначалничката Данела Арсовска стои дека е предвидено да се става асфалт на земјените патеки.

  „Предвидено е да бидат реконструирани пешачки патеки на вкупна површина од 12.500 квадратни метри. Од вкупната површина 7.500 квадратни метри се пешачки патеки што се покриени со ризла кои ќе бидат асфалтирани, а 5.000 квадратни метри пешачки патеки кои се затекнати во лоша состојба со големи оштетувања, ќе бидат санирани со нова асфалтна маса“, стоеше во писмената изјава на Арсовска.

  А. АНТЕВСКА

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира