ПОЖАР ИЗБУВНА ПОД ПЕЛИСТЕР

    ПОЖАР ИЗБУВНА ПОД ПЕЛИСТЕРЖителите на селата Братиндол и Спрци се плашат огнот да не се прошири и апелираат за помош при гаснењето.

    Пожар избувна над потпелистерското село Братиндол и доцна вечерва се шири кон село Српци. Месното население стравува огнот да не ја зафати густата боровата шума во атарот на селото и да се прошири во населбата и кон Пелистер.

    Жителите и еколошките здруженија на социјалните мрежи апелираат што е можно поголем број битолчани да се вклучат во гаснењето. (Ж.З.)

    Симнете ја мобилната апликација

    ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира