ШИЛЕГОВ НАЈАВИ КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПРОТИВ ФИРМАТА НА КОЈА Ѝ ИСТЕЧЕ СОЛНА КИСЕЛА И ГО ПОВИКА ОБВИНИТЕЛСТВОТО ДА ПОЧНЕ ДА ПОСТАПУВА

  ШИЛЕГОВ НАЈАВИ КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПРОТИВ ФИРМАТА НА КОЈА Ѝ ИСТЕЧЕ СОЛНА КИСЕЛА И ГО ПОВИКА ОБВИНИТЕЛСТВОТО ДА ПОЧНЕ ДА ПОСТАПУВАПо контролата која синоќа ја направиле иснпекторите за животна средина од Град Скопје, констатирано било дека фирмата не поседува елаборат за заштита на животна средина.(Фото: Град Скопје)

  Град Скопје ќе поднесе кривична пријава против фирмата на која вчера ѝ истече солна кисела во кругот на поранешната фабрика Металски завод Тито (МЗТ). По контролата која синоќа ја направиле инспекторите за животна средина од Град Скопје, констатирано било дека фирмата не поседува елаборат за заштита на животна средина.

  „Иако надлежен за вакви инсталации е Државниот инспекторат за животна средина, ние веднаш по пријава на граѓани излеговме на терен. Направен е записник, констатирано е дека се работи за истекување на солна киселина од цистерна, веднаш се преземени итни мерки за спречување на понатамошно истекување. Фирмата работела без дозвола, па затоа ќе поднесеме кривична пријава до Обвинителството. Го повикува Јавното обвинителство сериозно да ја сфати состојбата со животната средина и да почне соодветно да постапува по вакви и слични пријави“, рече денеска градоначалникот Петре Шилегов.

  Синоќа граѓани кои живеат околу фабриката реагираа дека се шири непријатен мирис од погоните во МЗТ.

  А. АНТЕВСКА

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари