Таг: загадување

1 2 3 35 10 / 344 НАПИСИ
ВОЗДУХОТ ВО ТЕТОВО ПОВТОРНО ЗАГАДЕН НАД ДОЗВОЛЕНИТЕ ГРАНИЦИ, ОПШТИНАТА НЕ КАЖУВА КАКВИ МЕРКИ ЌЕ ПРЕЗЕМЕ

ВОЗДУХОТ ВО ТЕТОВО ПОВТОРНО ЗАГАДЕН НАД ДОЗВОЛЕНИТЕ ГРАНИЦИ, ОПШТИНАТА НЕ КАЖУВА КАКВИ МЕРКИ ЌЕ ПРЕЗЕМЕ

Во изминативе два дена воздухот во Тетово повторно е загаден, а вредноста на ПМ10 честичките бил над дозволеното ниво. Поради ова, од Општина Тетово а ...
ЗАГАДУВАЧИТЕ ВО СТРУМИЦА ЌЕ СЕ ЛОЦИРААТ СО МОБИЛНИ ДЕТЕКТОРИ И СО ДРОН

ЗАГАДУВАЧИТЕ ВО СТРУМИЦА ЌЕ СЕ ЛОЦИРААТ СО МОБИЛНИ ДЕТЕКТОРИ И СО ДРОН

Млади струмичани со мобилни мерачи ќе ги детектираат загадувачите во Струмица кои испуштат ПМ10 и ПМ2,5 честички за да се добие појасна слика во кој д ...
ДАНЕЛА АРСОВСКА ГО ОБВИНИ ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ЃОРЧЕ ПЕТРОВ ДЕКА ОПШТИНАТА ИСТУРАЛА КАНЦЕРОГЕН ОТПАД НА ДИВА ДЕПОНИЈА НА ПРИВАТЕН ИМОТ

ДАНЕЛА АРСОВСКА ГО ОБВИНИ ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ЃОРЧЕ ПЕТРОВ ДЕКА ОПШТИНАТА ИСТУРАЛА КАНЦЕРОГЕН ОТПАД НА ДИВА ДЕПОНИЈА НА ПРИВАТЕН ИМОТ

Приватен имот во Општина Ѓорче Петров близу реката Лепенец е претворен во дива депонија, а сопственикот наплаќал за депонирање на секаков вид отпад. ...
СКОПЈЕ Е ОСМИ НАЈЗАГАДЕН ГРАД ВО СВЕТ, A СЕКАДЕ СЕ ПАЛЕА БАДНИКОВИ ОГНОВИ СО ПРИСУСТВО НА ГРАДОНАЧАЛНИЦИТЕ

СКОПЈЕ Е ОСМИ НАЈЗАГАДЕН ГРАД ВО СВЕТ, A СЕКАДЕ СЕ ПАЛЕА БАДНИКОВИ ОГНОВИ СО ПРИСУСТВО НА ГРАДОНАЧАЛНИЦИТЕ

Скопје денеска е меѓу десетте најзагадени градови во светот, односно, на 8. место на листата на платформата Ајкјуер ( IQAir )(Светски индекс за квалит ...
ДЕСЕТИЦИ БОЛНИЦИ СЕ ГРЕАТ НА МАЗУТ, ОСВЕН МЕРКИ ПРОТИВ ПУШЕЊЕ СМЕНЕТЕ ГО И НАЧИНОТ НА ГРЕЕЊЕ, ВЕЛАТ ОД „ШАНСА ЗА ЦЕНТАР“

ДЕСЕТИЦИ БОЛНИЦИ СЕ ГРЕАТ НА МАЗУТ, ОСВЕН МЕРКИ ПРОТИВ ПУШЕЊЕ СМЕНЕТЕ ГО И НАЧИНОТ НА ГРЕЕЊЕ, ВЕЛАТ ОД „ШАНСА ЗА ЦЕНТАР“

Седум големи болници и десетици помали болници и амбуланти се загреваат на мазут, покажува мапата на загадувачи која ја изработи граѓанската иницијати ...
ДАНЕЛА ТРЕБА ОД ДЕНЕС ДА ВОВЕДЕ БЕСПЛАТЕН ЈАВЕН АВТОБУСКИ ПРЕВОЗ, СТАПИЈА НА СИЛА МЕРКИТЕ ПОРАДИ ГОЛЕМОТО ЗАГАДУВАЊЕ ВО СКОПЈЕ

ДАНЕЛА ТРЕБА ОД ДЕНЕС ДА ВОВЕДЕ БЕСПЛАТЕН ЈАВЕН АВТОБУСКИ ПРЕВОЗ, СТАПИЈА НА СИЛА МЕРКИТЕ ПОРАДИ ГОЛЕМОТО ЗАГАДУВАЊЕ ВО СКОПЈЕ

Од утрово, во Скопје стапуваат на сила мерките за заштита од загадувањето откако два дена по ред во главниот град има високо ниво ПМ10 честички. Од Ми ...
ВЛОЖУВАМЕ ВО МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДЕНОСТА, А НЕ ВО ИНСТРУМЕНТИ ЗА МЕРЕЊЕ НА КВАЛИТЕТОТ НА ВОЗДУХОТ, ВЕЛИ МИНИСТЕРКАТА ШУКОВА

ВЛОЖУВАМЕ ВО МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДЕНОСТА, А НЕ ВО ИНСТРУМЕНТИ ЗА МЕРЕЊЕ НА КВАЛИТЕТОТ НА ВОЗДУХОТ, ВЕЛИ МИНИСТЕРКАТА ШУКОВА

Невладините еколошки здруженија и Општина Велес велат дека градот има потреба од уште една мерна станица за мерење на квалитетот на воздухот, но минис ...
И АРСОВСКА КАКО ШИЛЕГОВ ПОБАРА ВЛАДАТА И СОБРАНИЕТО ДА ДОНЕСАТ ЗАКОН ЗА КОМУНАЛНА ПОЛИЦИЈА ОТИ СКОПЈЕ Е ЗАТРУПАНО ВО ЃУБРЕ

И АРСОВСКА КАКО ШИЛЕГОВ ПОБАРА ВЛАДАТА И СОБРАНИЕТО ДА ДОНЕСАТ ЗАКОН ЗА КОМУНАЛНА ПОЛИЦИЈА ОТИ СКОПЈЕ Е ЗАТРУПАНО ВО ЃУБРЕ

Градоначалничката Данела Арсовска бара да се донесе Закон за комунална полиција. Таа денеска на својот фејсбук профил објави дека до Собранието и Влад ...
КАЗНА ОД 120.000 ЕВРА ЗА ДЕПОНИЈАТА „ДРИСЛА“ ОТИ ЈА ЗАГАДУВА МАРКОВА РЕКА

КАЗНА ОД 120.000 ЕВРА ЗА ДЕПОНИЈАТА „ДРИСЛА“ ОТИ ЈА ЗАГАДУВА МАРКОВА РЕКА

Депонијата „Дрисла“ во Скопје ќе биде казнета со 120.000 евра, а директорот Александар Кузинаков со 6.000 евра поради загадување на Маркова Река, сооп ...
ПО ДВА СПРОТИВНИ РЕЗУЛТАТИ ЗА ВОДАТА НА ГРАДСКАТА ПЛАЖА НА ЕЗЕРОТО МЛАДОСТ, ЦЕНТАРОТ ЗА ЈАВНО ЗДРАВЈЕ ЌЕ ПРАВИ НОВА АНАЛИЗА

ПО ДВА СПРОТИВНИ РЕЗУЛТАТИ ЗА ВОДАТА НА ГРАДСКАТА ПЛАЖА НА ЕЗЕРОТО МЛАДОСТ, ЦЕНТАРОТ ЗА ЈАВНО ЗДРАВЈЕ ЌЕ ПРАВИ НОВА АНАЛИЗА

Центарот за јавно здравје Велес врши проверка на информацијата дека водата во Езерото Младост, на местото наречено Градска плажа, е загадена и бактери ...
1 2 3 35 10 / 344 НАПИСИ