УЧЕНИЦИ ОД ШУТО ОРИЗАРИ ДОБИЈА ТАБЛЕТИ ОД ГЕРМАНСКАТА АМБАСАДА ЗА ДА УЧАТ ОД ДОМА

  УЧЕНИЦИ ОД ШУТО ОРИЗАРИ ДОБИЈА ТАБЛЕТИ ОД ГЕРМАНСКАТА АМБАСАДА ЗА ДА УЧАТ ОД ДОМАПокрај лаптопите за децата, на 60 семејства повратници во земјава им беа доделени хуманитарни пакети. (Фото: СДК:МК)

  На 15 ученици од населбата Шуто Оризари им беа поделени лаптопи за да можат онлајн да ја следат наставата, а на 60 семејства хуманитарни пакети. Помошта е доделена од Центарот за социјални иницијативи „Надеж“, во рамките на проектот „Трајно враќање и реинтеграција на ромските семејства во Република Северна Македонија“ финансиран од Германското сојузно министерство за надворешни работи преку Германската амбасада во Скопје.

  „Целта на проектот е да се олесни интеграцијата на 60 ромски семејства-повратници на пазарот на трудот, преку зајакнување на нивниот потенцијал за вработување и создавање на одржливо вклучување и задржување на нивните деца во образовниот систем во општината Шуто Оризари“, велат од „Надеж“.

  Во рамките на „Надеж“ функционира и Едукативниот центар и Центарот за предучилишно образование, што редовно ги посетуваат 80 деца на училишна возраст и 40 на предшколска возраст.

  „Во време на пандемија кога најмногу е потребна помош, повторно се вклучивме во акција да помогнеме таму каде што најмногу е потребна помош. Покрај хуманитарни пакети составени од прехранбени пакети и хигиенски материјали за 60 семејства, денес дополнително беа поделени и 15 таблети на децата кои немаат можност да се вклучат во следењето на онлајн наставата. Овие деца се од повеќедетни семејства и родителите немаат услови да овозможат електронски уред за секое дете да може да ја следи наставата“, велат од Надеж.

  А. АНТЕВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира