ВКУПНО ДВАЈЦА ПОЧИНАТИ ОД КОВИД И 89 ПОЗИТИВНИ ОД 1.221 ТЕСТ

  ВКУПНО ДВАЈЦА ПОЧИНАТИ ОД КОВИД И 89 ПОЗИТИВНИ ОД 1.221 ТЕСТАктивни се 634 болни. (Фото: СК.МК)

  Вкупно двајца починати од ковид и 89 позитивни од 1.221 тест се регистрирани за 24 часа, соопшти Министерството за здравство. Од вкупниот број нови позитивни, 20 се реинфекции.

  Во текот на изминатите 24 часа е пријавено едно починато лице од Скопје (85г) починато во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој термин дополнително е регистрирано едно починато лице од Скопје(70г), починат во домашни услови на 30.04.2022.

  Новозаразените се во Скопје – 59, Битола – 7, Кавадарци – 4, Охрид и Делчево – по 3, Куманово ,Прилеп , Штип и Берово – по 2, Гостивар, Струмица, Кочани, Гевгелија и Демир Хисар – по 1.

  Регистрирани сe 87 оздравени пациенти од: Скопје – 30, Битола – 26, Охрид – 6, Прилеп и Ресен – по 4, Штип и Кичево – по 3, Гевгелија и Велес – по 2, Куманово, Берово, Струмица, Дебар , Валандово, Богданци и Кратово – по 1.

  Направени се 1.221 тест преку: ИЈЗ-130, ЦЈЗ Скопје-89, ЦЈЗ Битола-38, ЦЈЗ Прилеп-6, ЦЈЗ Тетово-7, ЦЈЗ Куманово-28, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –5, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–68, Жан Митрев (Филип Втори)-38, Авицена-25, Биотек-33, Систина-29, лабораторија Лаор-24, Синлаб-4, Ремедика-6, Плодност-13, Генеа-10, Никоб Лаб-72, ВФВ Медикал-8, Ели Медика Плус-6, Ројал Медика–8, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–0, Жан Митрев Струмица–2, Нова Лаб Дијагностика–3, Рамус-5, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 560.

  Досега во земјата се направени вкупно 2.035.877 тестирања на ковид-19. Вкупно дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 310.684, бројот на оздравени пациенти е 300.761, на починати е 9.289, а бројот на активни случаи изнесува 634.

  Дистрибуција по градови:
  Скопје 146068, Активни 307
  Куманово 16653, Активни 14
  Битола 15525, Активни 112
  Прилеп 14184, Активни 30
  Тетово 13468, Активни 11
  Кавадарци 10670, Активни 26
  Велес 9781, Активни 11
  Гостивар 9597, Активни 12
  Охрид 8882, Активни 28
  Струмица 8071, Активни 8
  Штип 8037, Активни 12
  Кичево 5634, Активни 8
  Кочани 5084, Активни 6
  Струга 4723, Активни 5
  Гевгелија 4414, Активни 7
  Неготино 3685, Активни 6
  Ресен 2737, Активни 12
  Свети Николе 2626, Активни 2
  Радовиш 2530, Активни 1
  Крива Паланка 2415, Активни 2
  Делчево 1983, Активни 4
  Дебар 1674, Активни 0
  Берово 1663, Активни 3
  Валандово 1488, Активни 0
  Виница 1393, Активни 2
  Пробиштип 1267, Активни 0
  Богданци 1021, Активни 1
  Кратово 966, Активни 1
  Крушево 926, Активни 0
  Демир Хисар 834, Активни 2
  Македонски Брод 736, Активни 0
  Демир Капија 593, Активни 0
  Македонска Каменица 523, Активни 0
  Пехчево 486, Активни 0
  Дојран 347, Активни 1

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира