ПОЧИНА РЕЖИСЕРКАТА АЊЕС ВАРДА, КУЛТНА АВТОРКА НА ФРАНЦУСКИОТ НОВ БРАН

  ПОЧИНА РЕЖИСЕРКАТА АЊЕС ВАРДА, КУЛТНА АВТОРКА НА ФРАНЦУСКИОТ НОВ БРАНАњес Варда лани имаше номинација за Оскар за нејзиниот документарец „Лица, места“, а доби и почесен Оскар за животно дело. (Фото: АФП)

  Филмската режисерка Ањес Варда, централна фигура на францускиот Нов бран и добитничка на Златен лав во Венеција, почина на 90 години, потврди нејзината продукциска куќа „Сине тамари“.

  „Режисерката и уметница Ањес Варда почина во нејзиниот дом, по компликации од рак. Таа беше опкружена од нејзиното семејство и пријателите“, стои во соопштението кое го објави нејзиното семејство.

  Во нејзината кариера ги сними филмовите како „Клео од 5 до 7“, „Вагабонт“, за кој во 1985 го доби Златниот лав и „Жако од Нант“.

  Варда со години беше присутна на Канскиот филмски фестивал, каде ги претставуваше нејзините филмови од 1958 до 2018. Два пати беше член на жирито во Кино, а во 2015 фестивалот ѝ додели Златна палма за животно дело. Во 2018 имаше и номинација за Оскар за нејзиниот документарен филм „Лица, места“, а доби и почесен Оскар за животно дело.

  „Најголема од најголемите“, напиша за Варда британскиот филмски критичар Питер Бредшо.

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари