Таг: Златна палма

1 2 3 10 / 25 НАПИСИ
ЗЛАТНА ПАЛМА ЗА „АНАТОМИЈА НА ПАДОТ“ НА ФРАНЦУСКАТА РЕЖИСЕРКА ЖИСТИН ТРИЕ

ЗЛАТНА ПАЛМА ЗА „АНАТОМИЈА НА ПАДОТ“ НА ФРАНЦУСКАТА РЕЖИСЕРКА ЖИСТИН ТРИЕ

„Анатомија на падот“ на францсуката режисерка Жистин Трие ја освои Златната палма на годиннашниот Кански филмски фестивал што заврши синоќа. Филмот е ...
МАЈКЛ ДАГЛАС ЌЕ ДОБИЕ ЗЛАТНА ПАЛМА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО ВО КАН

МАЈКЛ ДАГЛАС ЌЕ ДОБИЕ ЗЛАТНА ПАЛМА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО ВО КАН

Холивудската легенда Мајкл Даглас ќе добие почесна Златна палма за животно дело на 76. Кански филмски фестивал, кој ќе се одржи од 16 до 27 мај. Ѕвезд ...
ЛОУЧ, МОРЕТИ, ЏЕЈЛАН, ВЕНДЕРС, КОРЕ-ЕДА, КАУРИСМАКИ, АНДЕРСОН, БЕЛОКИО ВО ТРКАТА ЗА ЗЛАТНА ПАЛМА

ЛОУЧ, МОРЕТИ, ЏЕЈЛАН, ВЕНДЕРС, КОРЕ-ЕДА, КАУРИСМАКИ, АНДЕРСОН, БЕЛОКИО ВО ТРКАТА ЗА ЗЛАТНА ПАЛМА

Во конкуренцијата за Златна палма на годинашниот филмски фестивал во Кан се 19 филмови, меѓу кои блескаат петте поранешни победници, британскиот режис ...
ЗЛАТНА ПАЛМА ЗА ШВЕДСКИОТ “ТРИАГОЛНИК НА ТАГАТА” НА ОСЛУНД

ЗЛАТНА ПАЛМА ЗА ШВЕДСКИОТ “ТРИАГОЛНИК НА ТАГАТА” НА ОСЛУНД

"Триаголник на тагата", социјална сатира на шведскиот режисер Рубен Ослунд, ја освои Златната палма на 75. Кански филмски фестивал. Ослунд палмата ја ...
„ЗЕД“ НА ХАЗАНАВИЦИУС ГО ОТВОРА 75. КАНСКИ ФЕСТИВАЛ, МНОГУ ПОРАНЕШНИ ДОБИТНИЦИ ПАК ВО ТРКА ЗА ЗЛАТНАТА ПАЛМА

„ЗЕД“ НА ХАЗАНАВИЦИУС ГО ОТВОРА 75. КАНСКИ ФЕСТИВАЛ, МНОГУ ПОРАНЕШНИ ДОБИТНИЦИ ПАК ВО ТРКА ЗА ЗЛАТНАТА ПАЛМА

Новите филмови на Дејвид Кроненберг, Али Абаси, Клер Денис, Парк Чан-вок, Кристијан Мунџиу, Кели Рајхард, се меѓу кандидатите за престижната Златна па ...
ЗЛАТНА ПАЛМА ЗА ФРАНЦУСКИОТ „ТИТАН“ НА ЖУЛИЈА ДУКУРНО

ЗЛАТНА ПАЛМА ЗА ФРАНЦУСКИОТ „ТИТАН“ НА ЖУЛИЈА ДУКУРНО

Филмот „Титан“ на француската режисерка Жулија Дукурно ја доби Златната палма на 74. Кански филмски фестивал, кој завршува вечерва. Ова е првпат режис ...
НЕЗАМИСЛИВО БЕШЕ ИСКУСТВОТО ВО КАН, ВЕЛИ РЕЖИСЕРКАТА АПЧЕВСКА ПО ПРОЕКЦИЈАТА НА „СЕВЕРЕН ПОЛ“ ЗА ЗЛАТНА ПАЛМА

НЕЗАМИСЛИВО БЕШЕ ИСКУСТВОТО ВО КАН, ВЕЛИ РЕЖИСЕРКАТА АПЧЕВСКА ПО ПРОЕКЦИЈАТА НА „СЕВЕРЕН ПОЛ“ ЗА ЗЛАТНА ПАЛМА

„Незамисливо и неповторливо беше искуството во Кан“, вели македонската режисерка Марија Апчевска чиј краток игран филм „Северен пол“ вчера имаше преми ...
ВЛЕГОВМЕ ВО ТРКАТА ЗА ЗЛАТНА ПАЛМА И ОСВОИВМЕ НЕОСВОИВА ТВРДИНА, ВЕЛИ ЕКИПАТА НА „СЕВЕРЕН ПОЛ“, ПРВИОТ МАКЕДОНСКИ ФИЛМ ШТО ЌЕ ИГРА ВО КАН

ВЛЕГОВМЕ ВО ТРКАТА ЗА ЗЛАТНА ПАЛМА И ОСВОИВМЕ НЕОСВОИВА ТВРДИНА, ВЕЛИ ЕКИПАТА НА „СЕВЕРЕН ПОЛ“, ПРВИОТ МАКЕДОНСКИ ФИЛМ ШТО ЌЕ ИГРА ВО КАН

Освоивме досега неосвоива тврдина за македонскиот филм, вели продуцентот Роберт Насков откако краткиот игран филм „Северен пол“ на Марија Апчевска-Пет ...
КРАТКИОТ ФИЛМ „СЕВЕРЕН ПОЛ“ НА АПЧЕВСКА ВО ТРКА ЗА ЗЛАТНАТА ПАЛМА ВО КАН

КРАТКИОТ ФИЛМ „СЕВЕРЕН ПОЛ“ НА АПЧЕВСКА ВО ТРКА ЗА ЗЛАТНАТА ПАЛМА ВО КАН

Краткиот игран филм „Северен пол“ на македонската режисерка Марија Апчевска влезе во селекцијата за Златна палма на престојниот 74. Кански фестивал. О ...
ЅВЕЗДЕНА КОНКУРЕНЦИЈА ЗА ЗЛАТНА ПАЛМА ВО КАН

ЅВЕЗДЕНА КОНКУРЕНЦИЈА ЗА ЗЛАТНА ПАЛМА ВО КАН

Канскиот филмски фестивал ја објави селекцијата за престојното 74. издание закажано во физичка форма од 6-17 јули, а во конкуренцијата за престижната ...
1 2 3 10 / 25 НАПИСИ