Таг: Златен лав

1 2 3 10 / 28 НАПИСИ
АКТЕРКАТА СИГУРНИ ВИВЕР ЌЕ ДОБИЕ ЗЛАТЕН ЛАВ ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО НА ВЕНЕЦИСКИОТ ФЕСТИВАЛ

АКТЕРКАТА СИГУРНИ ВИВЕР ЌЕ ДОБИЕ ЗЛАТЕН ЛАВ ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО НА ВЕНЕЦИСКИОТ ФЕСТИВАЛ

Американската актерка Сигурни Вивер ќе биде наградена со Златен лав за животно дело на Венецискиот филмски фестивал. Наградата ќе ја добие на 81. изда ...
АВСТРАЛИСКИОТ РЕЖИСЕР ПИТЕР ВИР ЌЕ ДОБИЕ ЗЛАТЕН ЛАВ ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО НА ВЕНЕЦИСКИОТ ФЕСТИВАЛ

АВСТРАЛИСКИОТ РЕЖИСЕР ПИТЕР ВИР ЌЕ ДОБИЕ ЗЛАТЕН ЛАВ ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО НА ВЕНЕЦИСКИОТ ФЕСТИВАЛ

Австралискиот режисер и сценарист Питер Вир ќе добие Златен лав за животно дело на Венецискиот филмски фестивал. Вир (79) е режисер на филмовите „Друш ...
ИЗАБЕЛ ИПЕР ЌЕ БИДЕ ПРЕТСЕДАТЕЛКА НА ЖИРИТО ЗА ЗЛАТЕН ЛАВ ВО ВЕНЕЦИЈА

ИЗАБЕЛ ИПЕР ЌЕ БИДЕ ПРЕТСЕДАТЕЛКА НА ЖИРИТО ЗА ЗЛАТЕН ЛАВ ВО ВЕНЕЦИЈА

Прочуената француска актерка Изабел Ипер ќе биде претседателка на меѓународното жири на 81. Меѓународен филмски фестивал во Венеција (28 август-7 септ ...
ЗЛАТЕН ЛАВ ЗА „КУТРИТЕ“ НА ЈОРГОС ЛАНТИМОС

ЗЛАТЕН ЛАВ ЗА „КУТРИТЕ“ НА ЈОРГОС ЛАНТИМОС

„Кутрите“ (Poor Things) на грчкиот оскаровец Јоргос Лантимос синоќа го освои Златниот лав на јубилејното 80-то издание на Филмскиот фестивал во Венеци ...
ЗЛАТЕН ЛАВ ЗА ДОКУМЕНТАРЕЦОТ „СЕТА УБАВИНА И КРВОПРОЛЕВАЊЕТО“ НА ОСКАРОВКАТА ЛОРА ПОИТРАС

ЗЛАТЕН ЛАВ ЗА ДОКУМЕНТАРЕЦОТ „СЕТА УБАВИНА И КРВОПРОЛЕВАЊЕТО“ НА ОСКАРОВКАТА ЛОРА ПОИТРАС

„Сета убавина и крвопролевањето“, епскиот документарец на Лoра Поитрас за фотографката Нан ​​Голдин и нејзиниот активизам против семејството Саклер и ...
КАТРИН ДЕНЕВ ЌЕ ДОБИЕ ЗЛАТЕН ЛАВ ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО ВО ВЕНЕЦИЈА

КАТРИН ДЕНЕВ ЌЕ ДОБИЕ ЗЛАТЕН ЛАВ ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО ВО ВЕНЕЦИЈА

Филмскиот фестивал во Венеција го додели Златнит лав за животно дело на иконата на францускиот филм Катрин Денев. Во текот на нејзината кариера Денев ...
ВЕНЕЦИСКИОТ ЗЛАТЕН ЛАВ ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО ЗА ЛЕГЕНДАРНИОТ ПОЛ ШРЕДЕР

ВЕНЕЦИСКИОТ ЗЛАТЕН ЛАВ ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО ЗА ЛЕГЕНДАРНИОТ ПОЛ ШРЕДЕР

Филмскиот фестивал во Венеција ќе му оддаде почит сo Златен лав за животно дело на американскиот режисер и сценарист Пол Шрeдер, клучна фигура на новa ...
ЗЛАТЕН ЛАВ ЗА „НАСТАН“ НА ФРАНЦУСКАТА РЕЖИСЕРКА ОДРИ ДИВАН

ЗЛАТЕН ЛАВ ЗА „НАСТАН“ НА ФРАНЦУСКАТА РЕЖИСЕРКА ОДРИ ДИВАН

„Настан“, вториот филм на француската режисерка Одри Диван, го освои Златниот лав на 78. издание на Венецискиот филмски фестивал. Филмот е драма за аб ...
СОРЕНТИНО, ЛАРАИН, ШРЕДЕР, КЕМПИОН, ЏИЛЕНХАЛ ВО ТРКАТА ЗА ЗЛАТЕН ЛАВ ВО ВЕНЕЦИЈА

СОРЕНТИНО, ЛАРАИН, ШРЕДЕР, КЕМПИОН, ЏИЛЕНХАЛ ВО ТРКАТА ЗА ЗЛАТЕН ЛАВ ВО ВЕНЕЦИЈА

Пет италијански филмови, меѓу кои и на оскаровецот Паоло Сорентино и на Микеанџело Фрамартино, се меѓу 21 кандидат за престижниот Златен лав на 78. Фи ...
ЗЛАТЕН ЛАВ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ „НОМАДЛЕНД“ НА КИНЕСКАТА РЕЖИСЕРКА КЛОЕ ЖАО

ЗЛАТЕН ЛАВ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ „НОМАДЛЕНД“ НА КИНЕСКАТА РЕЖИСЕРКА КЛОЕ ЖАО

Американскиот филм „Номадленд“ на кинеската режисерка Клое Жао го доби Златниот лав на Венецискиот филмски фестивал, кој заврши вечерва. Седумдесет и ...
1 2 3 10 / 28 НАПИСИ