Таг: Златен лав

1 2 3 20 / 24 НАПИСИ
ЗЛАТЕН ЛАВ ЗА „ЏОКЕР“ НА ТОД ФИЛИПС

ЗЛАТЕН ЛАВ ЗА „ЏОКЕР“ НА ТОД ФИЛИПС

„Џокер“ на американскиот режисер Тод Филипс со Хоaкин Феникс во главната улога освои Златен лав на 76. Венециски филмски фестивал. Гран при на жирито ...
ПОЛАНСКИ СО „ОФИЦЕР И ШПИОН“ ВО ТРКАТА ЗА ЗЛАТЕН ЛАВ ВО ВЕНЕЦИЈА

ПОЛАНСКИ СО „ОФИЦЕР И ШПИОН“ ВО ТРКАТА ЗА ЗЛАТЕН ЛАВ ВО ВЕНЕЦИЈА

Во селекцијата за престижниот Златен лав на филмскиот фестивал во Венеција годинава ќе има повеќе млади отколку искусни автори, но меѓу гостите ќе има ...
АЛМОДОВАР ЌЕ ДОБИЕ ЗЛАТЕН ЛАВ ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО ВО ВЕНЕЦИЈА

АЛМОДОВАР ЌЕ ДОБИЕ ЗЛАТЕН ЛАВ ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО ВО ВЕНЕЦИЈА

Шпанскиот оскаровец, сценаристот, режисер и продуцент Педро Алмодовар ќе добие Златен лав за животно дело на Филмскиот фестивал во Венеција. Одлуката ...
ЗЛАТЕН ЛАВ ЗА ПАВИЛЈОНОТ НА ЛИТВАНИЈА И ЗА АРТУР ЏАФА НА ВЕНЕЦИСКОТО БИЕНАЛЕ

ЗЛАТЕН ЛАВ ЗА ПАВИЛЈОНОТ НА ЛИТВАНИЈА И ЗА АРТУР ЏАФА НА ВЕНЕЦИСКОТО БИЕНАЛЕ

Павилјонот на Литванија и американскиот уметник Артур Џафа се годинашните добитници на Златен лав на Венециското биенале на уметност. Делото на Џафа, ...
ПОЧИНА РЕЖИСЕРКАТА АЊЕС ВАРДА, КУЛТНА АВТОРКА НА ФРАНЦУСКИОТ НОВ БРАН

ПОЧИНА РЕЖИСЕРКАТА АЊЕС ВАРДА, КУЛТНА АВТОРКА НА ФРАНЦУСКИОТ НОВ БРАН

Филмската режисерка Ањес Варда, централна фигура на францускиот Нов бран и добитничка на Златен лав во Венеција, почина на 90 години, потврди нејзинат ...
ЗЛАТЕН ЛАВ ЗА „РОМА“ НА КУАРОН

ЗЛАТЕН ЛАВ ЗА „РОМА“ НА КУАРОН

Црно-белата драма „Рома“ на режисерот Алфонсо Куарон, еден вид сеќавање на неговото детство во Мексико Сити во раните 70-ти години, доби Златен лав на ...
ШАЗЕЛ, БРАЌАТА КОЕН, КУАРОН ОД ДЕНЕС ВО ТРКА ЗА ЗЛАТНИОТ ЛАВ ВО ВЕНЕЦИЈА

ШАЗЕЛ, БРАЌАТА КОЕН, КУАРОН ОД ДЕНЕС ВО ТРКА ЗА ЗЛАТНИОТ ЛАВ ВО ВЕНЕЦИЈА

Седумседет и петтото издание на Венецискиот филмски фестивал почнува денес, со премиерата на „Првиот човек“ на оскаровецот Демиен Шазел за Нил Армстро ...
РЕЖИСЕРОТ ГИЛЈЕРМО ДЕЛ ТОРО ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ЖИРИТО ВО ВЕНЕЦИЈА

РЕЖИСЕРОТ ГИЛЈЕРМО ДЕЛ ТОРО ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ЖИРИТО ВО ВЕНЕЦИЈА

Мексиканскиот режисер Гилјермо дел Торо ќе биде претседател на жирито на 75. издание на филмскиот фестивал во Венеција, кој годинава ќе се одржи од 29 ...
ЗЛАТЕН ЛАВ ЗА „ФОРМАТА НА ВОДАТА“ НА ГИЛЈЕРМО ДЕЛ ТОРО

ЗЛАТЕН ЛАВ ЗА „ФОРМАТА НА ВОДАТА“ НА ГИЛЈЕРМО ДЕЛ ТОРО

„Формата на водата“, чудовишниот трилер на Гилјермо дел Торо го освои Златниот лав,  главната награда на Венецискиот филмски фестивал, како врв го 11- ...
ВЕНЕЦИЈА ОТВОРИ СО „НАМАЛУВАЊЕ” НА АЛЕКСАНДЕР ПЕЈН

ВЕНЕЦИЈА ОТВОРИ СО „НАМАЛУВАЊЕ” НА АЛЕКСАНДЕР ПЕЈН

„Намалување” на Александер Пејн го отвори вечерва 74. Венециски филмски фестивал. Филмот, СФ драма во која игра Мет Дејмон, е за еден човек кој одлучу ...
1 2 3 20 / 24 НАПИСИ