Таг: Златен лав

1 2 328 / 28 НАПИСИ
ШАЗЕЛ, БРАЌАТА КОЕН, КУАРОН ОД ДЕНЕС ВО ТРКА ЗА ЗЛАТНИОТ ЛАВ ВО ВЕНЕЦИЈА

ШАЗЕЛ, БРАЌАТА КОЕН, КУАРОН ОД ДЕНЕС ВО ТРКА ЗА ЗЛАТНИОТ ЛАВ ВО ВЕНЕЦИЈА

Седумседет и петтото издание на Венецискиот филмски фестивал почнува денес, со премиерата на „Првиот човек“ на оскаровецот Демиен Шазел за Нил Армстро ...
РЕЖИСЕРОТ ГИЛЈЕРМО ДЕЛ ТОРО ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ЖИРИТО ВО ВЕНЕЦИЈА

РЕЖИСЕРОТ ГИЛЈЕРМО ДЕЛ ТОРО ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ЖИРИТО ВО ВЕНЕЦИЈА

Мексиканскиот режисер Гилјермо дел Торо ќе биде претседател на жирито на 75. издание на филмскиот фестивал во Венеција, кој годинава ќе се одржи од 29 ...
ЗЛАТЕН ЛАВ ЗА „ФОРМАТА НА ВОДАТА“ НА ГИЛЈЕРМО ДЕЛ ТОРО

ЗЛАТЕН ЛАВ ЗА „ФОРМАТА НА ВОДАТА“ НА ГИЛЈЕРМО ДЕЛ ТОРО

„Формата на водата“, чудовишниот трилер на Гилјермо дел Торо го освои Златниот лав,  главната награда на Венецискиот филмски фестивал, како врв го 11- ...
ВЕНЕЦИЈА ОТВОРИ СО „НАМАЛУВАЊЕ” НА АЛЕКСАНДЕР ПЕЈН

ВЕНЕЦИЈА ОТВОРИ СО „НАМАЛУВАЊЕ” НА АЛЕКСАНДЕР ПЕЈН

„Намалување” на Александер Пејн го отвори вечерва 74. Венециски филмски фестивал. Филмот, СФ драма во која игра Мет Дејмон, е за еден човек кој одлучу ...
КЛУНИ СО КРИМИ-КОМЕДИЈА ВО ТРКАТА ЗА ЗЛАТЕН ЛАВ ВО ВЕНЕЦИЈА

КЛУНИ СО КРИМИ-КОМЕДИЈА ВО ТРКАТА ЗА ЗЛАТЕН ЛАВ ВО ВЕНЕЦИЈА

Крими-комедија на Џорџ Клуни, фантазија на Гилјермо дел Торо и трилер на Дарен Аронофски се дел од селекцијата за Златен лав на годинешниот филмски фе ...
ЗЛАТЕН ЛАВ ЗА „ЖЕНАТА КОЈА ЗАМИНА“ НА ФИЛИПИНЕЦОТ ЛАВ ДИЈАЗ

ЗЛАТЕН ЛАВ ЗА „ЖЕНАТА КОЈА ЗАМИНА“ НА ФИЛИПИНЕЦОТ ЛАВ ДИЈАЗ

„Жената која замина“, црно-бел трилер за одмазда што трае 4,30 часа, го освои Златниот лав на 73. филмски фестивал во Венеција, што заврши вечерва. Ов ...
ТИЕ ГОДИНИ ВО ВОЗДУХОТ ИМАШЕ ЧУВСТВО НА РАДОСТ, ЧУВСТВО ДЕКА СЀ Е МОЖНО, ВЕЛИ РЕЖИСЕРОТ МИЛЧО МАНЧЕВСКИ

ТИЕ ГОДИНИ ВО ВОЗДУХОТ ИМАШЕ ЧУВСТВО НА РАДОСТ, ЧУВСТВО ДЕКА СЀ Е МОЖНО, ВЕЛИ РЕЖИСЕРОТ МИЛЧО МАНЧЕВСКИ

Со сеќавањата на режисерот Милчо Манчевски, САКАМДАКАЖАМ.МК ја продолжува серијата прилози посветени на 25-годишнината од осамостојувањето на Македони ...
ПЕПИ МИРЧЕВСКИ СО МОНИКА БЕЛУЧИ НА ЦРВЕНИОТ КИЛИМ ВО ВЕНЕЦИЈА

ПЕПИ МИРЧЕВСКИ СО МОНИКА БЕЛУЧИ НА ЦРВЕНИОТ КИЛИМ ВО ВЕНЕЦИЈА

Македонските актерски доајени Петар Мирчевски и Ратка Радмановиќ играат заедно со италијанската ѕвезда Моника Белучи во „На млечниот пат“, новиот филм ...
1 2 328 / 28 НАПИСИ