22-ГОДИШНИК СО ДАУНОВ СИНДРОМ МЕЃУ ШЕСТМИНАТА ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 ВО ПОСЛЕДНОТО ДЕНОНОЌИЕ

  22-ГОДИШНИК СО ДАУНОВ СИНДРОМ МЕЃУ ШЕСТМИНАТА ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 ВО ПОСЛЕДНОТО ДЕНОНОЌИЕПочинатиот 22-годишен пациент бил примен во ГОБ „8 Септември“ на 16 јули во многу тешка општа состојба - амбулантно возило пред „8 Септември“ - (Фото: Ѓ. Личовски)

  Дваесет и двегодишно лице од Скопје почина по компликации од ковид-19, а во последните 24 часа починати се уште 5 лица, соопшти Министерството за здравство. Новорегистрирани заразени со коронавирус се 113 луѓе, од направени 1.543 тестирања.

  Починатите се двајца пациенти од Скопје (64г и 83г.), пациент од Куманово (72г.), пациент од Струга (48г.)и пациент од Охрид (75г.) Пет пациенти се починати во болнички услови, еден вонболнички, соопшти Министерството за здравство, без да ги наведе болниците.

  „Починатиот 22-годишен пациент од Скопје е лице со Даунов синдром, примен во Градската општа болница „8 Септември“ на 16 јули во тешка општа состојба.

  Од новорегистрираните 113 нови случаи на ковид-19 во: Скопје се 35, Куманово-12, Штип-23, Прилеп-1, Тетово-5, Струга-1, Битола-7, Охрид-6, Гостивар-15, Кочани-2, Пробиштип-1, Демир Хисар-2, Македонски Брод-1, Валандово-1, Виница-1.

  На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 83 пациенти. На кислородна поддршка се 49 пациенти, 1 на механичка вентилација.

  Во Градската општа болница (ГОБ) „8 Септември“ примени се 10 нови, вкупно хоспитализирани се 78 пациенти. На респираторна машина се 3 пациенти.

  Во болницата во Козле се хоспитализирани 15 возрасни пациенти позитивни на ковид-19 и 6 деца позитивни на вирусот.

  Во болницата во Битола се хоспитализирани 30, а во болницата во Штип се хоспитализирани 48 пациенти.

  На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 120 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

  Институтот за јавно здравје регистрира 259 оздравени пациенти од: Скопје-103, Куманово-13, Дебар-1, Штип-75, Тетово-31, Битола-2, Кавадарци-2, Гостивар-19, Кочани-2, Пробиштип-2, Демир Хисар-1, Кратово-2, Свети Николе-4, Ресен-2.

  Вкупно ковид дијагностицирани во нашата земја има 11.399, оздравеа 7.480, починаа 517, а во моментов активни случаи се 3.402.

  Денес се евидентираат три контролни теста. Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

  • Скопје 5000, активни 1231

  • Куманово 1114, активни 260

  • Дебар 208, активни 117

  • Штип 910, активни 381

  • Прилеп 337, активни 47

  • Тетово 1071, активни 186

  • Струга 470, активни 187

  • Велес 227, активни 22

  • Битола 153, активни 71

  • Охрид 288, активни 80

  • Кавадарци 83, активни 61

  • Гостивар 513, активни 283

  • Гевгелија 23, активни 12 (*7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 3 на Богданци)

  • Струмица 39, активни 23

  • Крива Паланка 25, активни 11

  • Радовиш 29, активни 16

  • Крушево 16, активни 8

  • Кочани 108, активни 20

  • Пробиштип 58, активни 21

  • Демир Хисар 36, активни 27

  • Македонски Брод 42, активни 36

  • Пехчево 6, активни 0

  • Берово 8, активни 4

  • Валандово 7, активни 1

  • Виница 26, активни 22

  • Делчево 5, активни 4 (*4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

  • Кратово 14, активни 5

  • Свети Николе 230, активни 130

  • Кичево 179, активни 109

  • Ресен 146, активни 19

  • Неготино 28, активни 8 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)
  Направените 1.543 теста се преку: ИЈЗ-591, ЦЈЗ Скопје-24, Авицена-166, Биотек-195, МАНУ -133, Жан Митрев (Филип Втори)-202, Систина со ПЦР метода -161, Судска медицина -10, ЦЈЗ Битола-43, Инфективна клиника-9, ГАК-9. Досега во земјата се направени вкупно 109.946 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

  Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

  • Чаир – 164

  • Аеродром – 139

  • Бутел – 80

  • Гази Баба – 121

  • Центар – 101

  • Карпош – 110

  • Сарај – 54

  • Кисела Вода – 129

  • Ѓорче Петров – 88

  • Студеничани – 42

  • Шуто Оризари – 100

  • Арачиново – 21

  • Илинден – 22

  • Петровец – 17

  • Чучер Сандево – 8

  • Сопиште – 20

  • Зелениково- 6

  • Странец – 4

  • Нераспределен – 5

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира