„БЕЛА НОЌ“ ВО СКОПЈЕ СО УЛИЧЕН ТЕАТАР, КОНЦЕРТИ И ИЗЛОЖБИ

a:1:{s:9:"td_source";s:45:"Скопје,(САКАМДАКАЖАМ.МК)

  „БЕЛА НОЌ“ ВО СКОПЈЕ СО УЛИЧЕН ТЕАТАР, КОНЦЕРТИ И ИЗЛОЖБИ

  Дванаесеттото издание на манифестацијата „Бела ноќ“ се одржа ноќеска во Скопје и централниот настан се случи на плоштадот „Македонија“, каде настапи француската трупа „Компани де Кидам“.

  Дваесетина француски уметници од разни сфери приредија звучно-светлосен перформанс, а веднаш по нив настапи полската трупа „Театарот на осмиот ден“ со уличниот театарски перформанс наречен „Арка“.

  Фото: Ѓ.Личовски

  Фото: Ѓ.Личовски

  Изложби на американски „Поп-арт“ беа поставени во Музејот на град Скопје, Музејот на современата уметност и Младинскиот културен центар. Во МКЦ имаше и целовечерен концерт, а во Градски парк имаше филмски маратон.

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари