ДЕНОТ БЕЗ АВТОМОБИЛИ ОДБЕЛЕЖАН ВО СКОПЈЕ СО ВЕЛОСИПЕДСКО ДЕФИЛЕ

a:1:{s:9:"td_source";s:24:"Скопје,(Мета)

  ДЕНОТ БЕЗ АВТОМОБИЛИ ОДБЕЛЕЖАН ВО СКОПЈЕ СО ВЕЛОСИПЕДСКО ДЕФИЛЕ

  Неколку илјади граѓани, велосипедисти, рекреативци и средношколци, денеска учествуваа во големото велосипедско дефиле што на скопските улици се возеше по повод 22 септември, Меѓународниот ден без автомобили и последниот ден од Европската недела на мобилност 2016.

  Велосипедистите стартуваа кај Порта „Македонија“ и пристигнаа во Градскиот парк, на Школка, каде што се одржа забава со настап на улични музичари.

  Меѓу учесниците беа и министерот за животна средина и просторно планирање, Башким Амети, и амбасадорот на Европската унија, Самуел Жбогар.

  На најсреќните учесници во велосипедското дефиле, во наградна игра, им беа доделени вкупно 19 велосипеди.

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари