ЏАФЕРИ ЈА ПРЕКИНА СЕДНИЦАТА ОТИ ЃОРЧЕВ НЕ САКАШЕ ДА ЈА НАПУШТИ ГОВОРНИЦАТА

  ЏАФЕРИ ЈА ПРЕКИНА СЕДНИЦАТА ОТИ ЃОРЧЕВ НЕ САКАШЕ ДА ЈА НАПУШТИ ГОВОРНИЦАТАНеколку пратеници на ВМРО-ДПМНЕ го опколија својот сопартиец и не му дозволија на обезбедувањето да го отстрани од говорницата. (Фото: принтскрин)

  Претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина седницата и даде пауза откако пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев не сакаше да ја напушти говорницата, иако му беа исклучени микрофоните и беше повикано собраниското обезбедување.

  Ѓорчев му пријде на Џафери и побара да се обрати процедурално, на што спикерот му кажа дека е пријавен за реплика и не му даде збор. Ѓорчев не го послуша Џафери и почна да зборува, по што Џафери му ги исклучи микрофоните и го повика обезбедувањето да го отстрани Ѓорчев од говорницата, по што неколку пратеници, исто така, излегоа на говорницата и го опколија нивниот колега.

  Со исклучени микрофони, Ѓорчев побара закажување вонредна седница на Собранието за состојбата со депонијата во Струга.

  Седницата продолжи по 20-тина минути.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира