ДУИ ГИ ОБЈАВИ ПРЕДЛОЗИТЕ НА АХМЕТИ ЗА НОВИТЕ МИНИСТРИ И ЗАМЕНИЦИ

a:1:{s:9:"td_source";s:44:"Тетово(САКАМДАКАЖАМ.МК)

  ДУИ ГИ ОБЈАВИ ПРЕДЛОЗИТЕ НА АХМЕТИ ЗА НОВИТЕ МИНИСТРИ И ЗАМЕНИЦИ

  Демократската унија за интеграција (ДУИ) вечерва го објави списокот на предлозите за нови министри и заменици министри. Во соопштението од партијата се вели дека предлозите се на лидерот на партијата Али Ахмети во согласност со едногласната одлука на Централното претседателство и неговите статутарни надлежности.

  Предлозите на Али Ахмети се:

  1. Фестим Халили: Министер без ресор (Заменик на Претседателот на Владата задолжен за европски прашања)
  2. Арбер Адеми: Министер без ресор (Заменик на Претседателот на Влада задолжен за спроведување на Рамковниот Договор)
  3. Валдет Џафери: Министер во Минстерство за Правда
  4. Пиштар Лутфиу: Министер во Минстерство за Образование и Наука
  5. Дритон Кучи: Министер во Минстерство за Економија
  6. Башким Ахмети: Министер во Минстерство за Животна Средина и Просторно Планирање
  7. Шухрете Елези: Министер во Минстерство за Локална Самоуправа
  8. Арлинд Зеќири: Министер без ресор (задолжен за странски инвестиции)
  9. Беким Максути: Заменик на Министер во Министерство за Одбрана.
  10. Агим Нухиу: Заменик на Министер во Министерство за Внатрешни Работи
  11. Фатон Положани: Заменик на Министер во Министерство за Транспорт и Врски
  12. Гзим Беадини: Заменик на Министер во Министерство за Финансии

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари