КАНАЃАНКАТА МАРГАРЕТ ЕТВУД Е ДОБИТНИК НА “„ЗЛАТНИОТ ВЕНЕЦ“

  КАНАЃАНКАТА МАРГАРЕТ ЕТВУД Е ДОБИТНИК НА “„ЗЛАТНИОТ ВЕНЕЦ“

  Скопје, 21 март,2016 (САКАМДАКАЖАМ.МК) Канаѓанката Маргарет Етвуд е добитник на “Златниот венец“ на Струшките вечери на поезијата за оваа година, соопштија од СВП на прес-конференција.
  Родена е во 1939 во Отава. Таа е романсиерка, поетеса, книжевна критичарка и активистка. Во творештвото е главно преокупирана со прашања на феминизмот.
  Добитник е на највисоки книжевни признанија во Канада, ностител е на францускиот орден Легија на честа. Во 2000 година ја доби Букеровата награда за романот “Слеп убиец“.
  Етвуд е трета жена што го добива Златниот венец, по Десанка Максимовиќ и Нанси Морехон.
  Годинава СВП се одржуваат по 55-ти пат, традиционално во последниот викенд од август.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари