МИНИСТЕРОТ ТОДОРОВ РЕЧЕ ДЕКА ВОДАТА ВО ДОЈРАН НЕ Е ОПАСНА ЗА КАПЕЊЕ

a:1:{s:9:"td_source";s:22:"Скопје,(МИА)

  МИНИСТЕРОТ ТОДОРОВ РЕЧЕ ДЕКА ВОДАТА ВО ДОЈРАН НЕ Е ОПАСНА ЗА КАПЕЊЕ

  Водата во Дојранско Езеро е комплетно исправна за капење, не предизвикува опасност по здравјето на луѓето и нема потреба од никакви ограничувања, изјави денеска министерот за здравство Никола Тодоров, пренесе државната агенција МИА.

  Тој рече дека согласно направените мерења и директивите за исправност на водата за капење на Европската унија, Дојранското Езеро има исправна вода.

  „Лабораториските анализи и резултати се точни, но ставени се во погрешен контекст“, рече Тодоров при посетата на Медицинскиот симулациски центар и објасни дека мерењата биле правени според патраметри кои биле напуштени во Европската унија.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари