УШТЕ 721 ПОЗИТИВНИ НА КОРОНАВИРУС ОД 3.816 ТЕСТИРАЊА, СЕДУММИНА ПОЧИНАА

  УШТЕ 721 ПОЗИТИВНИ НА КОРОНАВИРУС ОД 3.816 ТЕСТИРАЊА, СЕДУММИНА ПОЧИНАААктивни се 8.290 случаи. (Фото: СДК.МК)

  Нови 721 случај на коронавирус се регистрирани во Македонија во изминатите 24 часа, 139 повеќе од вчера, при што биле направени 3.816 тестирања. Битката со ковид-19 ја изгубиле уште седум лица.

  Најмногу нови случаи се потврдени во Скопје – 334, па следуваат Прилеп – 56, Кавадарци – 52, Неготино – 34, Велес – 26, Охрид – 24, Битола – 23, Куманово – 22, Тетово – 18, Струмица – 16, Гевгелија – 15, Крива Паланка – 14, Гостивар – 13, Струга – 10, Богданци – 9, Кичево и Делчево по 8, Крушево – 7, Штип – 6, Кочани и Ресен по 5, Свети Николе – 3, Дебар, Пробиштип, Виница, Валандово и Кратово по 2 и еден во Берово, Демир Хисар и Пехчево.

  Регистрирани се 171 оздравен пациент: во Скопје 71, Кавадарци – 20, Прилеп – 18, Куманово – 14, Тетово – 12, Велес – 6, Кочани – 5, Гевгелија и Битола по 4, Штип, Струмица и Неготино по 3, Гостивар и Кратово по 2 и Ресен, Охрид, Делчево и Валандово по 1.

  Од последиците на коронавирусот починаа двајца пациенти од Скопје (68 и 81 година) и по еден од Тетово (49), Прилеп (73), Струмица (76), Кочани (72) и Делчево (43), сите во болнички услови.

  Направени се 3.816 тестови преку: ИЈЗ-600, ЦЈЗ Скопје-96, Авицена-297, Биотек-480, Жан Митрев (Филип Втори)-147, Систина-318, Лаор–385, МАНУ-0, Судска медицина-14, ЦЈЗ Битола-100, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-3, ГАК-0, Синлаб-194, Ремедика-13, ИБЗД Козле-8, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1157, УК Пулмологија со алергологија–4, ГОБ 8-ми Септември-0, лаборатории од странство-0.

  Досега во земјата се направени вкупно 519.985 тестирања на ковид-19.

  Вкупната бројка заразени од почетокот на епидемијата изнесува 102.482, од кои оздравеле 91.066, а починале 3.126. Моментално има 8.290 активни случаи. Досега во земјата се направени вкупно 519.985 тестирања за ковид-19.

  Дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје: 44.818; активни 3.681

  Куманово: 5.567; активни 264

  Тетово: 5.446; активни 277

  Прилеп: 5.384; активни 641

  Гостивар: 3.783; активни 149

  Штип: 3.656; активни 125

  Велес: 3.452; активни 270

  Битола: 3.436: активни 187

  Кавадарци: 3.356; активни 591

  Охрид: 3.242; активни 426

  Струмица: 2.712; активни 180

  Струга: 2.409; активни 182

  Кочани: 1.822; активни 71

  Кичево: 1.777; активни 74

  Неготино: 1.230; активни 214

  Гевгелија: 1.214; активни 183

  Свети Николе: 1.109; активни 26

  Крива Паланка: 836; активни 92

  Ресен: 810; активни 67

  Дебар: 794; активни 43

  Радовиш: 744;, активни 26

  Делчево: 742; активни 190

  Берово: 642; активни 25

  Пробиштип: 544; активни 28

  Виница: 521; активни 25

  Валандово: 368; активни 31

  Крушево: 284; активни 74

  Кратово: 277; активни 36

  Богданци: 274; активни 48

  Демир Хисар: 266; активни 16

  Македонски Брод: 252; активни 7

  Демир Капија: 241; активни 31

  Македонска Каменица: 193; активни 3

  Пехчево: 186; активни 4

  Дојран: 95; активни 3

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира