ОД УТРЕ СЕ УКИНУВА ЗАБРАНАТА ЗА ДВИЖЕЊЕ ВО ШУМИ И ШУМСКО ЗЕМЈИШТЕ

  ОД УТРЕ СЕ УКИНУВА ЗАБРАНАТА ЗА ДВИЖЕЊЕ ВО ШУМИ И ШУМСКО ЗЕМЈИШТЕ„Национални шуми“ ќе продолжат и понатаму да ја следат состојбата со шуми и движењето на рекреативците и сите оние кои извршуваат шумскокултурни активности, и ако се процени дека повторно се создале услови за ризик од шумски пожари, забраната повторно ќе се воведе, вели Министерството за земјоделство; - Мало Езеро на Пелистер. (Фото: П. Ставрев)

  Од утре се укинува забраната за движење во шума и шумско земјиште, што Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ја донесе на 16 април. Како што соопшти Минитерството, министерот Трајан Димковски ја отповикал забраната на барање на ЈП „Национални шуми“, кое стопанисува со овие површини.

  „’Национални шуми’ ќе продолжат и понатаму да ја следат состојбата со нашите шуми и движењето на граѓаните (рекреативците и сите оние кои извршуваат шумскокултурни активности). Доколку се процени дека повторно се создале услови за ризик од шумски пожари, забраната повторно ќе се воведе“, вели Министерството и повикува на одговорно однесување при движење низ шума, грижа за природата и да не се фрлаат догорчиња и запалливи материи.

  Министерството укажува дека е забрането палење стрништа, плевел и други растителни отпадоци во ловиштата и друг земјоделски отпад на земјоделско земјиште, како превентивна мерка за заштита од пожари на отворен простор.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира