ОПШТИНИТЕ И ИЗИИС БАРААТ OШТЕТУВАЊА НА УЛИЦИТЕ И ИНСТАЛАЦИИТЕ

a:1:{s:9:"td_source";s:45:"Скопје,(САКАМДАКАЖАМ.МК)

  ОПШТИНИТЕ И ИЗИИС БАРААТ OШТЕТУВАЊА НА УЛИЦИТЕ И ИНСТАЛАЦИИТЕ

  Екипи од Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија (ИЗИИС) заедно со претставници од скопските општини, денес ќе прават увид на патната инфраструктура, водоводот, канализацијата, топловодите и на струјоводите за да откријат евентуални оштетувања од земјотресот. Увид ќе направат и во станбените згради и во останатите објeкти за домување кадешто се пријавени штети.
  Формирањето на екипите беше договорено на синоќeшниот Управувачки комитет за кризи.
  Од Град Скопје информираат дека градскиот штаб за заштита во кој се сите јавни претпријатија и Бригадата за противпожарна заштита е целосно мобилизиран.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира