ПАПАТА ФРАЊО СО ПАПАМОБИЛ ПОЗДРАВУВАЈЌИ СЕ СО ГРАЃАНИТЕ СТИГНА НА ПЛОШТАДОТ МАКЕДОНИЈА

  ПАПАТА ФРАЊО СО ПАПАМОБИЛ ПОЗДРАВУВАЈЌИ СЕ СО ГРАЃАНИТЕ СТИГНА НА ПЛОШТАДОТ МАКЕДОНИЈАДвижејќи се низ посебната патека, папата се поздравуваше со граѓаните кои го поздравуваа.(Фото: ПУЛ)

  Папато Фрањо со папамобилот од спомен куќата на Мајка Тереза низ улица Македонија стигна на Плоштадот Македонија во Скопје.

  Движејќи се низ посебната патека, папата се поздравуваше со граѓаните кои го поздравуваа.

  Папата минува низ улица Македонија. (Фото: ПУЛ)

  Светата литургија на Плоштадот Македонија со која чиноначалствува папата ја следат десетина илјади граѓани, припадници на Римокатоличката црква, како и други граѓани и највисоките претставници на државата и на општествено-политичките институции.

  ЕКИПА НА СДК.МК

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира