ПРИТВОР И ЗА ВОЗАЧОТ НА АВТОБУСОТ КОЈ ВОЗЕЛ ПОБРЗО ОД ДОЗВОЛЕНОТО ПРИ ШТО ЗАГИНАА 15 ПАТНИЦИ КАЈ ЛАСКАРЦИ

  ПРИТВОР И ЗА ВОЗАЧОТ НА АВТОБУСОТ КОЈ ВОЗЕЛ ПОБРЗО ОД ДОЗВОЛЕНОТО ПРИ ШТО ЗАГИНАА 15 ПАТНИЦИ КАЈ ЛАСКАРЦИПо сопственикот и управителот на „Дурмо турс“, во чија сопственост е неисправниот автобус што се преврте на 13 февруари 2019 година кај селото Ласакарци, притвор вечерва доби и возачот, кој возел над дозволената брзина. (Фото: СДК.МК)

  Судија на претходна постапка му одреди притвор и на возачот на автобусот кој се преврте кај селото Ласкарци на автопатот Скопје-Тетово на 13 февруари, при што загинаа 15 патници, а една патничка уште се бори за живот.

  Пред тод судијта му одреди мерка притвор и на сопственикот на компанијата „Дурмо турс“ кој е првоосомничен во истрагата на Основното јавно обвинителство Скопје.  Мерка притвор е одредена и за второосомничениот во истрагата – раководителот на компанијата. Двајцата дозволиле автобусот да превезува патници иако знаеле дека сопирачките се неисправни, а раководителот инсталирал и уред со кој се манипулирал тахометарот односно не ја покажувал вистинската брзина на движење.

  Шефот на Основното јавно обвинителство Скопје Сашо Рајчев рече дека причина за сообраќајната несреќа е неисправност на кочниците на автобусот и брзината со која возел шоферот, а била над дозволената од 80 километри на час.

  „Постапувајќи по предлог на ОЈО Скопје за определување мерка притвор за шест лица и мерки за претпазливост за едно лице, кои денеска беа спроведени во судот, судија на претходна постапка по исказите на лицата како и ценењето на фактите и доказите приложени во предлогот , донесе решенија со кои за Д.Б. Р.М. и М.Т го прифати предлогот на обвинителството и им предели мерка притвор во траење од по 30 дена“, соопшти Основниот суд Скопје 1.

  За  И.Ѓ. , Г.Д. и Ј.Б. судијата го одбил предлогот на обвинителството за определување мерка притвор со тоа што на И.Ѓ. и Г.Д им определил мерка куќен притвор, додека Ј.Б. добил мерки на претпазливост: одземање на патна исправа, забрана за напуштање на живеалиштето односно престојувалиштето, обврска повремено да се јавува на службено лице во судот и забрана за вршење на работни активности.

  За  В.Г. судијата го прифатил предлогот на обвинителството за определување мерки за претпазливост.

  Против овие решенија сите шестмина осомничени имаат право на жалба.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира