ПРОФЕСОРКАТА АНА ПАВЛОВСКА-ДАНЕВА ИЗБРАНА ЗА УСТАВНА СУДИЈКА СО 65 ГЛАСА „ЗА“ ОД ПРАТЕНИЦИТЕ, ЌЕ СЕ БИРА И ДРЖАВЕН ОБВИНИТЕЛ

  ПРОФЕСОРКАТА АНА ПАВЛОВСКА-ДАНЕВА ИЗБРАНА ЗА УСТАВНА СУДИЈКА СО 65 ГЛАСА „ЗА“ ОД ПРАТЕНИЦИТЕ, ЌЕ СЕ БИРА И ДРЖАВЕН ОБВИНИТЕЛПо гласањето Павловска-Данева даде свечена заклетва (Фото: Принтскрин од видео)

  Професорката од Правниот факултет „Јустинијан Први“ Ана Павловска-Данева е избрана за уставна судијка, со 65 „за“ и 26 „против“, денеска во Собранието на 140-та седница.

  По гласањето Павловска-Данева даде свечена заклетва. Таа е деветтиот уставен судија, со што овој суд сега е комплетен.

  Претседателот на Собранието Јован Митрески кажа дека на професорката, односно на уставната судијка Павловска-Данева, ѝ престануваат сите останати професионални активности.

  Мандатот на уставните судии е 9 години.

  По оваа точка, пратениците се префрлија на следната – избор на Јавен обвинител на Македонија. Владата предложи еден кандидат, обвинителот Љупчо Коцевски.

  С. К. ДЕЛЕВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира