СОБРАНИЕТО ЈА ИЗГЛАСА НОВАТА АНТИКОРУПЦИСКА КОМИСИЈА НА ЧЕЛО СО РЕВИЗОРКАТА ТАТЈАНА ДИМИТРОВСКА

  СОБРАНИЕТО ЈА ИЗГЛАСА НОВАТА АНТИКОРУПЦИСКА КОМИСИЈА НА ЧЕЛО СО РЕВИЗОРКАТА ТАТЈАНА ДИМИТРОВСКАНовата комисија со Димитровска треба да почне со работа на 8 февруари. (Фото: 360 степени)

  Пратениците со 97 гласа „за“ на денешната собраниска седница ја изгласаа одлуката за избор на претседател и членови на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК). Претседателка на ДКСК е Татјана Димитровска, дипломиран економист од Скопје и вработена во Државниот завод за ревизија (ДЗР), а членови се судијката во Основниот суд Софија Спасова-Медарска, двајцата досегашни советници во ДКСК Билјана Каракашова-Шулев и Бесник Џемаиљи и ревизорите Зоран Богоевски, Цвета Ристовска и Демири Сервет.

  Новата комисија треба да почне со работа на 8 февруари.

  За претседател и членови на ДКСК, беа пријавени 41 кандидат кои на 23, 24 и 25 ноември беа испрашувани од Комисијата за избор.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира