СТЕВО ПЕНДАРОВСКИ Е НОВИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ, СПОРЕД ПРЕБРОЕНИ НАД 95% ОД ГЛАСОВИТЕ

  СТЕВО ПЕНДАРОВСКИ Е НОВИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ, СПОРЕД ПРЕБРОЕНИ НАД 95% ОД ГЛАСОВИТЕИзлезноста е над 46%, што значи вториот круг од претседателските избори е успешен. - Стево Пендаровски (Фото: Ѓ. Личовски)

  По преброени 95,68 отсто од гласовите во вториот круг од претседателските избори, кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски е победник со околу 60 илјади гласови повеќе од кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска-Давкова.

  Пендаровски има 413.655 (52,02%) гласови, додека Силјановска-Давкова има 353.015 (44,40%), според првичните неофицијални резултати на Државната изборна комисија. Неважечки се 28.498 (3,58%) ливчиња.

  Излезноста е над 46%, што значи вториот круг од претседателските избори е успешен.

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари