УСТАВНИОТ СУД ГО УКИНА ДУП-ОТ ЗА ВОДНО И КАПИШТЕЦ ДОНЕСЕН ВО 2014 ГОДИНА БЕЗ МНОЗИНСТВО СОВЕТНИЦИ

  УСТАВНИОТ СУД ГО УКИНА ДУП-ОТ ЗА ВОДНО И КАПИШТЕЦ ДОНЕСЕН ВО 2014 ГОДИНА БЕЗ МНОЗИНСТВО СОВЕТНИЦИОд вкупно 23 члена, колку што броел Советот на Општина Центар, присутни биле 12 члена, од кои за донесување на одлука за деталниот урбанистички план гласале 11 члена, а еден бил против. - Мапа на Градска четврт Ј07 (Фото: Општина Центар)

  Уставниот суд денеска го укина деталниот урбанистички план (ДУП) на Општина Центар за Градска четврт Ј07 со локалитети Капиштец, Завод за медицинска рехабилитација, Старо Водно, Долно Водно, Мало Курило, Цвеќара, донесен во јули 2014 година.

  Станува збор за планот со кој се опфатени плацевите на Водно на семејствата Камчеви и на избеганиот експремиер Никола Груевски за кои се водeше судски процес.

  Како што велат од Уставниот суд, овој ДУП бил донесен иако не било обезбедено потребното мнозинство во Советот на општината.

  „Судот оцени дека Одлуката за ДУП на Општина Центар е спротивна на Законот за локална самоуправа, поточно со членот 62 став 2 од овој Закон. Уставниот суд оцени дека не било обезбедено потребното мнозинство од 12 гласа ‘за’, како што предвидува законот“, изјави портпаролката на Уставниот суд, Христина Беловска, по денешната седница.

  Од вкупно 23 члена, колку што броел Советот на Општина Центар, присутни биле 12 члена, од кои за донесување на одлука за деталниот урбанистички план гласале 11 члена, а еден бил против.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира