Таг: Уставен суд

1 2 3 23 10 / 221 НАПИСИ
СОЈУЗОТ НА СРЕДНОШКОЛЦИ ПОБАРА БЕСПЛАТЕН ЈАВЕН ПРЕВОЗ ЗА СИТЕ УЧЕНИЦИ, СО ИНИЦИЈАТИВА ДО УСТАВНИОТ СУД

СОЈУЗОТ НА СРЕДНОШКОЛЦИ ПОБАРА БЕСПЛАТЕН ЈАВЕН ПРЕВОЗ ЗА СИТЕ УЧЕНИЦИ, СО ИНИЦИЈАТИВА ДО УСТАВНИОТ СУД

До Уставниот суд е поднесена иницијатива за оценување на уставноста и законитоста на членот 41 А од Законот за средното образование од страна на Сојуз ...
НЕМА ПРИЧИНА НЕКОЈ НА УСТАВЕН СУД ДА ГИ ОСПОРУВА ЗАКОНИТЕ ЗА ИЗГРАДБАТА НА КОРИДОРОТ 8, РЕЧЕ АРТАН ГРУБИ КОЈ ПО ВТОРПАТ ОЗНАЧИ ПОЧЕТОК НА ГРАДБА НА АВТОПАТОТ

НЕМА ПРИЧИНА НЕКОЈ НА УСТАВЕН СУД ДА ГИ ОСПОРУВА ЗАКОНИТЕ ЗА ИЗГРАДБАТА НА КОРИДОРОТ 8, РЕЧЕ АРТАН ГРУБИ КОЈ ПО ВТОРПАТ ОЗНАЧИ ПОЧЕТОК НА ГРАДБА НА АВТОПАТОТ

Исто како и пред околу еден месец така и денеска, првиот вицепремиер Артан Груби, министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и директорот на ЈП ...
УСТАВНИОТ СУД НА ФРАНЦИЈА ГИ ОДОБРИ ПЕНЗИСКИТЕ РЕФОРМИ НА МАКРОН

УСТАВНИОТ СУД НА ФРАНЦИЈА ГИ ОДОБРИ ПЕНЗИСКИТЕ РЕФОРМИ НА МАКРОН

Уставниот суд на Франција го одобри покачувањето на старосната граница за одење во пензија од 62 на 64 години и го отфрли повикот на политичката опози ...
КЛАДЕЊЕ ВО ТУНЕЛ

КЛАДЕЊЕ ВО ТУНЕЛ

Дај им пари за мир во куќа. Лекс специјалис за Арачиново ...
ОД ЌОСЕТО – ДО ЌОСЕТО

ОД ЌОСЕТО – ДО ЌОСЕТО

Зошто само да се радуваме? Треба и да им аплаудираме. Оти, кај што нè крадат уште и ни се смеат в лице. ...
ПРАТЕНИЦИТЕ ПРВИ ДОБИЈА ОДМРЗНАТИ ПОВИСОКИ ПЛАТИ, ПО ОКОЛУ 17.000 ДЕНАРИ ПЛУС ЗА ОСУМ ДЕНА ВО МАРТ

ПРАТЕНИЦИТЕ ПРВИ ДОБИЈА ОДМРЗНАТИ ПОВИСОКИ ПЛАТИ, ПО ОКОЛУ 17.000 ДЕНАРИ ПЛУС ЗА ОСУМ ДЕНА ВО МАРТ

Пратениците вчера земале зголемена плата, не во цел износ туку околу 17.000 денари плус, колку што чинат осумте дена откако Уставниот суд го одмрзна к ...
УСТАВЕН СУД ГО УКИНА ПЛАНОТ ЗА КАРПОШ 3, „ПУЦКО ПЕТРОЛ“ НЕ МОЖЕ ДА ГРАДИ БЕНЗИНСКА ПУМПА

УСТАВЕН СУД ГО УКИНА ПЛАНОТ ЗА КАРПОШ 3, „ПУЦКО ПЕТРОЛ“ НЕ МОЖЕ ДА ГРАДИ БЕНЗИНСКА ПУМПА

Уставниот суд на денешната седница го укина Деталниот урбанистички план (ДУП) за градска четврт 3 04 блок 04.05 на Општина Карпош, за просторот кај ба ...
ПАЛАЧИНКИ ПО ПРОТОКОЛ

ПАЛАЧИНКИ ПО ПРОТОКОЛ

Ова не е само крадење со корупција. Ова е масовен грабеж на даночните обврзници. ...
УСТАВНИОТ СУД ГИ ОДМРЗНА ПЛАТИТЕ НА ФУНКЦИОНЕРИТЕ, СО ОДЛУКА ОД МИНАТАТА НЕДЕЛА ЌЕ РАСТАТ ЗАЕДНО СО ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА

УСТАВНИОТ СУД ГИ ОДМРЗНА ПЛАТИТЕ НА ФУНКЦИОНЕРИТЕ, СО ОДЛУКА ОД МИНАТАТА НЕДЕЛА ЌЕ РАСТАТ ЗАЕДНО СО ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА

Со минатонеделната одлука на Уставниот суд за укинување на членот 4 од Законот за изменување и дополнување на Законот за плата и други надоместоци на ...
УСТАВЕН СУД ЈА УКИНА АПАНАЖАТА ЗА ФУНКЦИОНЕРИ КОИ СЕ РАЗРЕШЕНИ ИЛИ ПОДНЕЛЕ ОСТАВКА

УСТАВЕН СУД ЈА УКИНА АПАНАЖАТА ЗА ФУНКЦИОНЕРИ КОИ СЕ РАЗРЕШЕНИ ИЛИ ПОДНЕЛЕ ОСТАВКА

Уставниот суд денеска донесе одлука да го укине правото на апанажа на функционери кои се разрешени или поднеле оставка, укинувајќи го членот 22 од Зак ...
1 2 3 23 10 / 221 НАПИСИ