ВКУПНО 16 ПОЧИНАТИ ОД КОРОНАВИРУС И УШТЕ 375 ПОЗИТИВНИ ОД 2.744 ТЕСТОВИ

  ВКУПНО 16 ПОЧИНАТИ ОД КОРОНАВИРУС И УШТЕ 375 ПОЗИТИВНИ ОД 2.744 ТЕСТОВИАктивни се 5.627 болни од ковид. (Фото: СДК.МК)

  Вкупно 16 починати од коронавирус и уште 375 позитивни од 2.744 тестирања се регистрирани изминативе 24 часа, соопшти Министерството за здравство.

  Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 9 починати лица, 3 од Скопје (87г, 78г и 62г) и по едно од Кавадарци (60г), Струга (83г), Струмица (72г), Кочани (59г), Штип (73г) и Свети Николе (86г). Сите пријавени се починати во болнички услови.

  Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од МојТермин, пријавени се 7 починати лица со датум на смрт од 22.11.2021 до 04.12.2021. Регистрираните починати лица се од Велес (2), Скопје (1), Гостивар (1), Охрид (1), Струмица (1) и Кичево (1). Починатите лица се на возраст од 44 до 82 години. Две лица се починати во домашни услови и пет лица се починати во болнички услови.

  Новите болни се во Скопје – 180, Прилеп – 30, Битола – 28, Кавадарци – 26, Куманово – 13, Велес – 12, Радовиш – 11, Делчево – 9, Кочани и Валандово – по 8, Крива Паланка и Ресен – по 7, Охрид – 5, Тетово и Македонски Брод – по 4, Гостивар, Штип, Кичево, Демир Хисар и Македонска Каменица – по 3, Струмица и Гевгелија – по 2, Струга, Неготино, Крушево и Пехчево – по 1.

  Регистрирани сe 507 оздравени пациенти од: Скопје – 246, Битола – 43, Прилеп – 25, Куманово – 22, Охрид – 18, Кавадарци – 17, Велес – 15, Тетово – 14, Делчево – 13, Кочани и Струмица – по 10, Крива Паланка – 9, Штип и Свети Николе – по 7, Радовиш и Гевгелија – по 6, Ресен – 5, Валандово, Струга, Неготино и Берово – по 4, Виница и Кратово – по 3, Демир Хисар, Македонска Каменица и Пробиштип – по 2, Македонски Брод, Гостивар, Кичево, Дебар, Богданци и Демир Капија – по 1.

  Направени се 2.744 тестови преку: ИЈЗ-298, ЦЈЗ Скопје-65, ЦЈЗ Битола-97, ЦЈЗ Прилеп-35, ЦЈЗ Тетово–7, ЦЈЗ Куманово-70, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-16, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–5, Жан Митрев (Филип Втори)-96, Авицена-114, Биотек-205, Систина-58, лабораторија Лаор-85, Синлаб-26, Ремедика-23, Плодност–32, Генеа-9, Никоб лаб-275, ВФВ Медикал-37, Ели Медика-42, Ројал Медика–41, Спектра-ММ-7, Рапид Лаб–3, Жан Митрев Струмица–9, Нова Лаб Дијагностика–7, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.082.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.488.688 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 217.775, бројот на оздравени пациенти е 204.474, на починати е 7.674, а бројот на активни случаи изнесува 5.627.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 95291, Активни 2698
  Куманово 12954, Активни 192
  Тетово 11348, Активни 93
  Прилеп 10348, Активни 326
  Битола 8851, Активни 506
  Гостивар 8072, Активни 20
  Велес 7354, Активни 171
  Кавадарци 7076, Активни 236
  Штип 6617, Активни 111
  Охрид 6527, Активни 186
  Струмица 6138, Активни 108
  Кичево 4231, Активни 37
  Кочани 4028, Активни 109
  Струга 3910, Активни 33
  Гевгелија 2813, Активни 79
  Неготино 2575, Активни 42
  Свети Николе 2126, Активни 40
  Крива Паланка 1913, Активни 74
  Ресен 1763, Активни 57
  Радовиш 1752, Активни 58
  Берово 1460, Активни 67
  Дебар 1456, Активни 1
  Делчево 1424, Активни 101
  Виница 1161, Активни 18
  Пробиштип 1126, Активни 24
  Валандово 956, Активни 45
  Кратово 776, Активни 31
  Богданци 645, Активни 21
  Демир Хисар 620, Активни 50
  Крушево 594, Активни 33
  Македонски Брод 503, Активни 14
  Демир Капија 425, Активни 3
  Македонска Каменица 421, Активни 28
  Пехчево 353, Активни 10
  Дојран 168, Активни 5

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира