ВКУПНО ДВАЈЦА ПОЧИНАТИ ОД КОВИД И УШТЕ 75 ПОЗИТИВНИ ОД 937 ТЕСТОВИ

  ВКУПНО ДВАЈЦА ПОЧИНАТИ ОД КОВИД И УШТЕ 75 ПОЗИТИВНИ ОД 937 ТЕСТОВИАктивни се 365 болни. (Фото: СДК.МК)

  Вкупно двајца починати од ковид и 75 заразени од 937 тестови, од кои 11 се реинфекии, се регистрирани за 24 часа, соопшти Министерството за здравство.

  Во текот на изминатите 24 часа не е пријавено ниту едно починато лице. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој термин регистрирани се две од Скопје (69г и 91г.) починати лица. Од починатите, едно лице е починато во болнички услови, а едно во домашни услови. Лицата се починати во период од 15.05. до 07.06.2022 година.

  Новорегистрираните се во Скопје – 61, Битола – 6, Кочани – 2, Прилеп, Тетово, Кавадарци, Штип, Кичево и Пробиштип – по 1.

  Регистрирани сe 60 оздравени пациенти од: Скопје – 29, Битола – 10, Штип – 7, Гостивар – 5, Тетово – 2, Кочани, Прилеп, Кавадарци, Кичево, Делчево, Берово и Крушево – по 1.

  Направени се 937 тестови преку: ИЈЗ-158, ЦЈЗ Скопје-28, ЦЈЗ Битола-29, ЦЈЗ Прилеп-8, ЦЈЗ Тетово-13, ЦЈЗ Куманово-17, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–4, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–32, Жан Митрев (Филип Втори)-20, Авицена-37, Биотек-20, Систина-37, лабораторија Лаор-9, Синлаб-6, Ремедика-15, Плодност-5, Генеа-5, Никоб Лаб-33, ВФВ Медикал-7, Ели МедикаПлус-15, Ројал Медика–5, Спектра-ММ-1, Рапид Лаб–7, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–2, Рамус-9, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 415.

  Досега во земјата се направени вкупно 2.068.585 тестирања на ковид-19. Вкупно дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 312.748, бројот на оздравени пациенти е 303.065, на починати е 9.318, а бројот на активни случаи изнесува 365.

  Дистрибуција по градови:

  Скопје 147487, Активни 257
  Куманово 16685, Активни 7
  Битола 15730, Активни 31
  Прилеп 14224, Активни 6
  Тетово 13489, Активни 7
  Кавадарци 10700, Активни 8
  Велес 9802, Активни 2
  Гостивар 9616, Активни 3
  Охрид 8944, Активни 8
  Штип 8085, Активни 8
  Струмица 8080, Активни 5
  Кичево 5654, Активни 2
  Кочани 5103, Активни 6
  Струга 4730, Активни 2
  Гевгелија 4425, Активни 1
  Неготино 3700, Активни 2
  Ресен 2751, Активни 0
  Свети Николе 2637, Активни 1
  Радовиш 2531, Активни 0
  Крива Паланка 2419, Активни 1
  Делчево 1986, Активни 0
  Берово 1693, Активни 1
  Дебар 1681, Активни 3
  Валандово 1488, Активни 0
  Виница 1395, Активни 1
  Пробиштип 1268, Активни 1
  Богданци 1021, Активни 0
  Кратово 966, Активни 0
  Крушево 930, Активни 0
  Демир Хисар 836, Активни 0
  Македонски Брод 741, Активни 2
  Демир Капија 593, Активни 0
  Македонска Каменица 525, Активни 0
  Пехчево 486, Активни 0
  Дојран 347, Активни 0

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира