ЗА ТРИ ДЕНА ВКУПНО 10 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД И 889 ПОЗИТИВНИ ОД 2.095 ТЕСТОВИ

  ЗА ТРИ ДЕНА ВКУПНО 10 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД И 889 ПОЗИТИВНИ ОД 2.095 ТЕСТОВИАктивни се 3.559 болни. (Фото: СДК.МК)

  Вкупно 10 починати од ковид и уште 889 позитивни од 2.095 тестови од кои 199 реинфекции се регистрирани во последните 3 дена (од 12-14 август), соопшти Министерството за здравство.

  Во текот на изминатите 3 дена (12.08 – 14.08.2022) пријавени се 7 починати лица, од: 3 починати лица од Скопје (81г, 84г и 90г) и по едно починато лице од Велес (85г), Охрид (82г), Струга (72г) и Крива Паланка (91г). Сите лица се починати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој термин се регистрирани 3 починати лица и тоа од Радовиш (76г), Кочани (70г) и Струмица (81г), две лица се починати во домашни услови, е едно лице е починато во болнички услови. Лицата се пријавени за починати во период од 28.07 до 01.08.2022година.

  Нoвозаразаените се во Скопје – 390, Битола – 75, Прилеп – 43, Кавадарци – 40, Охрид – 37, Куманово – 34, Гостивар – 29, Велес и Неготино – по 24, Кичево – 23, Тетово и Штип – по 22, Гевгелија – 17, Струмица – 16, Струга и Делчево – по 15, Кочани – 12, Радовиш – 7, Крива Паланка, Берово и Виница – по 6, Ресен – 5, Дебар, Кратово и Крушево – по 3, Свети Николе, Валандово, Богданци, Демир Хисар, Македонски Брод и Демир Капија – по 2.

  Регистрирани сe 1.228 оздравени пациенти од: Скопје – 499, Битола – 98, Охрид – 71, Кавадраци – 69, Тетово – 56, Куманово – 53, Гостивар – 46, Струга – 44, Прилеп – 40, Струмица – 33, Кочани – 23, Велес и Гевгелија – по 20, Неготино – 19, Штип – 18, Ресен и Дебар – по 16, Радовиш – 13, Кратово – 12, Берово – 11, Крива Паланка и Валандово – по 10, Кичево – 8, Свети Николе – 5, Виница и Крушево – по 4, Демир Хисар, Македонска Каменица и Пехчево – по 2, Делчево, Македонски Брод, Демир Капија и Дојран – по 1.

  Направени се 2.095 тестови преку: ИЈЗ-214, ЦЈЗ Скопје-115, ЦЈЗ Битола-94, ЦЈЗ Прилеп-25, ЦЈЗ Тетово-30, ЦЈЗ Куманово-51, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–131, Жан Митрев (Филип Втори)-42, Авицена-40, Биотек-77, Систина-62, лабораторија Лаор-13, Синлаб-15, Ремедика-5, Плодност-17, Генеа-11, Никоб Лаб-77, ВФВ Медикал-9, Ели Медика Плус-10, Ројал Медика–3, Спектра-ММ-6, Рапид Лаб–3, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–2, Рамус-15, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.027.

  Досега во земјата се направени вкупно 2.136.393 тестирање на ковид-19. Вкупн дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата се 335.451, бројот на оздравени пациенти е 322.468, на починати е 9.424, а бројот на активни случаи изнесува 3.559.

  Дистрибуција по градови:

  Скопје      157955, Активни   1445
  Куманово    17836, Активни    167
  Битола      17386, Активни    251
  Прилеп      15169, Активни    152
  Тетово      14288, Активни    124
  Кавадарци   11745, Активни    150
  Велес 10586, Активни    118
  Гостивар    10167, Активни    108
  Охрид 9948, Активни     204
  Струмица    8642, Активни     95
  Штип  8594, Активни     97
  Кичево      5994, Активни     63
  Кочани      5395, Активни     58
  Струга      5094, Активни     68
  Гевгелија   4722, Активни     62
  Неготино    4053, Активни     80
  Ресен 2966, Активни     28
  Радовиш     2773, Активни     62
  Свети Николе      2753, Активни     13
  Крива Паланка     2579, Активни     20
  Делчево     2070, Активни     46
  Берово      1785, Активни     24
  Дебар 1784, Активни     19
  Валандово   1577, Активни     7
  Виница      1444, Активни     14
  Пробиштип   1292, Активни     4
  Богданци    1075, Активни     16
  Кратово     1072, Активни     15
  Крушево     1006, Активни     20
  Демир Хисар 907, Активни      10
  Македонски Брод   780, Активни      6
  Демир Капија      618, Активни      7
  Македонска Каменица     531, Активни      2
  Пехчево     500, Активни      4
  Дојран      365, Активни      0

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира