СО ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИ СЕ ЗЛОУПОТРЕБУВА ЕВРОПСКОТО ЗНАМЕНЦЕ, ОБВИНИ МИЛОШОСКИ

  СО ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИ СЕ ЗЛОУПОТРЕБУВА ЕВРОПСКОТО ЗНАМЕНЦЕ, ОБВИНИ МИЛОШОСКИКомисијата во моментов е на пауза, поради караницата меѓу пратеникот Антонијо Милошоски и претседателот на комисијата Артан Груб околу тоа дали пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ има деловничко право на збор. (Фото: Ѓ. Личовски)

  Антонијо Милошоски побара да се повлече законот за јазици бидејќи, како што пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, се злоупотребувало европското знаме во партиски цели на денешната седница на Комисијата за европски прашања.

  „Барам да се повлече законот бидејќи е спротивен на уставот и сите законски прописи. Барам министерот за правда да каже со кој акт или европска директива се усогласува законот. Барам и присутните дипломати да кажат кој е актот со кој се усогласува законот.ставањето на европското знаме е само смоквин лист за покривање на неуставноста и да се избегне дебата. Ги криете партиските интереси зад европското знаме”, рече Милошоски.

  Комисијата во моментов е на пауза, поради караницата меѓу пратеникот Антонијо Милошоски и претседателот на комисијата Артан Груби, за тоа дали има деловничко право Милошоски за збор, или нема.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира