273 TË BURGOSUR JANË KTHYER MBRAPSHT NGA VOTIMI SEPSE U KANË SKADUAR LETRAT E NJOFTIMIT

273 TË BURGOSUR JANË KTHYER MBRAPSHT NGA VOTIMI SEPSE U KANË SKADUAR LETRAT E NJOFTIMITNga burgu më i madh Idrizovë në Listën zgjedhore janë regjistruar vetëm gjysma e të burgosurve, ndërsa prej tyre në rrethin e parë të zgjedhjve lokale janë regjistruar vetëm 423, pasi Drejtoria nuk mban llogari që t’ua rinovojë letrat e njoftimit. (Foto: SDK.MK)

Prej gjithsej 1.810 personave të gjykuar në burgun më të madh Idrizovë, në Listën zgjedhore janë regjistruar vetëm 955 të burgosur. Prej tyre, në votimin e rrethit të parë të zgjedhjeve lokale më 15 tetor kanë ardhur 696, prej të cilëve 273 janë kthyer mbrapsht, pasi nuk kanë pasur letra të njoftimit valide, alarmon Avokati i popullit Ixhet Memeti.

Kanë votuar vetëm 423 të burgosur.

Këta persona janë bërë fantazma, pasi Drejtoria e burgut të Idrizovës nuk mban llogari që t’ua rinovojë letrat e njoftimit, reagon Ombudsmani.

“Kur të gjykuarit futen në burg, ata i dorëzojnë letrat e njoftimit në Drejtori. Drejtoria ua ruan, derisa janë në burg. Dokumenti i tyre i identifikimit bëhet legjitimacioni i burgut, të cilin e merr çdo i gjykuar. Kështu ata votojnë me anë të tij. Por, çfarë ndodh? Në vend që të jetë Drejtoria ajo që informon për skadimin e dokumenteve të secilit prej të burgosurve, ajo jo vetëm që nuk e bën por as nuk iu ndihmon që t’i rinovojnë letrat e njoftimit. Prandaj, gjysma prej tyre nuk janë të regjistruar në Listën zgjedhore, ndërkohë që atyre që janë të regjistuar, u ka kaluar afati dhe kështu i kthejnë mbrapsht”, thotë Zoran Billbillovski, këshilltar i Avokatit të popullit.

Ai përkujton se dhjetë herë para zgjedhjeve Memeti i ka bërë thirrje Drejtorisë që të organizojë një ekip nga MPB që të vijë në burg dhe t’i fotografojë njerëzit e gjykuar me afat të kaluar të letrave të njoftimit brenda një dite. Por, deri më tani nuk ka pasur ndonjë reagim pozitiv nga Drejtoria, thotë Billbillovski.

S. K. DELEVSKA

Симнете ја мобилната апликација

©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира