ОБЈАВУВАЊЕТО НА НОВИОТ ИЗВЕШТАЈ НА ОН ЗА КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ СЕ ОДЛОЖУВА ПОРАДИ БОРБАТА МЕЃУ БОГАТИТЕ И СИРОМАШНИТЕ ЗЕМЈИ ЗА ЦЕЛИТЕ

  ОБЈАВУВАЊЕТО НА НОВИОТ ИЗВЕШТАЈ НА ОН ЗА КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ СЕ ОДЛОЖУВА ПОРАДИ БОРБАТА МЕЃУ БОГАТИТЕ И СИРОМАШНИТЕ ЗЕМЈИ ЗА ЦЕЛИТЕГолемите земји како Кина, Бразил, Саудиска Арабија, како и ОН и ЕУ се пазареа викендов околу формулацијата на клучните фрази во текстот. (Фото: АП)

  Објавувањето на новиот голем извештај на Обединетите нации за климатските промени се одложува поради битката меѓу богатите и земјите во развој околу целите на емисиите и финансиската помош за ранливите нации. Извештајот на стотици врвни светски научници требаше да биде одобрен од владините делегации во петокот, на крајот од еднонеделниот состанок во швајцарскиот град Интерлакен. Рокот постојано се продолжуваше бидејќи функционерите од големите земји како Кина, Бразил, Саудиска Арабија, како и Обединетите нации и Европската унија се пазареа во текот на викендот околу формулацијата на клучните фрази во текстот.

  Извештајот на Меѓувладиниот панел на Обединетите нации за климатски промени има за цел да ја ограничи серијата во која се обработуваат огромни количини истражувања за глобалното затоплување, составени откако беше договорен Парискиот климатски договор во 2015. Резимето на извештајот беше одобрено денеска претпладне, но три извори блиски до разговорите изјавија за Асошиетед прес дека постои ризик договорот за главниот текст да треба да се одложи за подоцнежен состанок.

  Невообичаениот процес на потпишување научен извештај од земјите има за цел да обезбеди владите да ги прифатат неговите наоди како авторитативен совет на кој ќе ги засноваат своите постапки. На почетокот на состанокот, генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, ги повика делегатите да дадат „ладни, тешки факти“ за да се пренесе пораката дека има малку време за светот да го ограничи глобалното затоплување на 1,5 степени Целзиусови во споредба со прединдустриско време. Додека просечните глобални температури веќе се зголемени за 1,1 Целзиусови од 19 век, Гутереш инсистираше на тоа дека целната граница од 1,5 степени останува можна „со брзо и длабоко намалување на емисиите во сите сектори на глобалната економија“.

  Набљудувачите рекоа дека состаноците на Панелот се повеќе се политизираат бидејќи се зголемуваат влоговите за спречување на глобалното затоплување, исто како на годишните разговори за климата во ОН што обично се одржуваат на крајот на годината.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира