500 ТРКАЧИ НАВЕДЕНИ НА ПОГРЕШНА РУТА ОТКАКО ТИНЕЈЏЕРИ ГИ ПРЕМЕСТИЛЕ ЗНАЦИТЕ И ПРЕПРЕКИТЕ

  500 ТРКАЧИ НАВЕДЕНИ НА ПОГРЕШНА РУТА ОТКАКО ТИНЕЈЏЕРИ ГИ ПРЕМЕСТИЛЕ ЗНАЦИТЕ И ПРЕПРЕКИТЕОрганизаторот Стивен Хичам кажа дека за среќа немало многу сообраќај за време на трката, па бил избегнат посериозен проблем. (Фото: ЕПИК Норфолк)

  Околу 500 учесници на трка на 5 километри во Британија трчаа во погрешна насока откако група тинејџери ги преместила знаците и препреките. Тркачите учествуваа во годишната трка „Епска акција“ во хуманитарни цели, која што почнува и завршува во Ајлшам, Норфолк.

  Организаторот Стивен Хичам кажа дека за среќа немало многу сообраќај за време на трката, па бил избегнат посериозен проблем.

  „За жал, планот на група тинејџери, кои ја променија рутата со знаци и препреки, ги одведе луѓето на погрешен пат по 2 километри“, кажа тој.

  Тркачите се вратија на вистинската рута откако велосипедистот кој ги предводеше забележа што се случило по 3 километри, но на крај рутата испадна 5,25 километри.

  Инцидентот е пријавен во полиција, а еден од локалните полицајци кој учествуваше во трката, рече дека станува збор за „најлошите деца во градот“.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира