СИМЈАНОВСКА ВО ФИНАЛЕТО ВО ВЕЛЕСЛАЛОМ НА СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО ВО СЕНТ МОРИЦ

a:1:{s:9:"td_source";s:29:"СентМориц,(ФИС)

  СИМЈАНОВСКА ВО ФИНАЛЕТО ВО ВЕЛЕСЛАЛОМ НА СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО ВО СЕНТ МОРИЦ

  Македонската скијачка Лидија Симјановска се пласираше во финалната трка во велеслалом на Светското првенство во Сент Мориц, Швајцарија, со освоеното 46. место на вчерашната квалификациска трка.

  16-годишната Симјановска имаше вкупно време по двете возења од 2:24,92 минути и заостанување од 25,14 секунди во однос на првопласираната во квалификациите Марија Шканова од Белорусија. Финалето во велеслалом ќе се одржи на 16 февруари (четврток). Симјановски ќе вози и во квалификациите во слалом ден подоцна.

  На Светското првенство во алпско скијање во Сент Мориц, Македонија ја претставуваат седум скијачи. Покрај Симјановска, во Сент Мориц ќе се натпреваруваат: Антонио Ристевски (слалом и велеслалом), Лука Божиновски (слалом и велеслалом), Дардан Дехари (слалом), Воислав Синадиновски (слалом), Марјан Нашоку (велеслалом) и Виктор Петров (велеслалом).

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира