БУГАРСКИОТ ПРЕМИЕР БОЈКО БОРИСОВ НАЈАВИ ОСТАВКА ОТКАКО НЕГОВАТА КАНДИДАТКА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛКА БЕШЕ ПОРАЗЕНА ОД ОПОЗИЦИЈАТА

a:1:{s:9:"td_source";s:19:"Софија(АП)

  БУГАРСКИОТ ПРЕМИЕР БОЈКО БОРИСОВ НАЈАВИ ОСТАВКА ОТКАКО НЕГОВАТА КАНДИДАТКА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛКА БЕШЕ ПОРАЗЕНА ОД ОПОЗИЦИЈАТА

  Бугарскиот премиер Бојко Борисов најави дека ќе поднесе оставка откако првичните резултати од претседателските избори покажаа дека неговата партија ГЕРБ претрпе тежок пораз.

  Румен Радев и неговата жена Десислава по гласањето во Софија (Фото: АП)

  Румен Радев и неговата жена Десислава по гласањето во Софија (Фото: АП)

  Првите резултати покажуваат дека генералот Румен Радев, 53 годишен шеф на бугарските воени сили добил 58 отсто од гласовите. Тој иако непартиски, на овие избори беше кандидат на опозициската Социјалистичка партија

  „Ја признаваме волјата на граѓаните и им честитаме на тие што добија мнозинство гласови“, рече Борисов.

  Цецка Цачева, 58 годишен адвокат и член на Борисовата центро-десничарска партија освоила околу 36 проценти од гласовите.

   

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари