Таг: Румен Радев

1 2 3 5 10 / 41 НАПИСИ
ЛЕПЧЕ И ПАРИЧКА

ЛЕПЧЕ И ПАРИЧКА

Земја-членка на НАТО се доведе во ситуација не само политичката, туку енергетската, а со тоа и економската стабилност да ѝ зависи од фирма во чиј надз ...
ПЕТКОВ, КОЈ ТРЕБАШЕ ДА ДОЈДЕ НА 18 ЈАНУАРИ, ВО ИЗОЛАЦИЈА ПОРАДИ КОНТАКТ СО КОВИД ПОЗИТИВЕН НА СОСТАНОКОТ КАЈ РАДЕВ ЗА ПОЛИТИКАТА КОН  МАКЕДОНИЈА

ПЕТКОВ, КОЈ ТРЕБАШЕ ДА ДОЈДЕ НА 18 ЈАНУАРИ, ВО ИЗОЛАЦИЈА ПОРАДИ КОНТАКТ СО КОВИД ПОЗИТИВЕН НА СОСТАНОКОТ КАЈ РАДЕВ ЗА ПОЛИТИКАТА КОН МАКЕДОНИЈА

Премиерот и претседателот на Бугарија, Кирил Петков и Румен Радев, од денеска се наоѓаат во самоизолација откако имале контакт со лице позитивно на ко ...
ЕСКАЛИРА ДИСКРИМИНАЦИЈАТА НА 120 ИЛЈАДИ БУГАРИ ВО МАКЕДОНИЈА, КАЖА РАДЕВ ПО СЕДНИЦАТА НА БУГАРСКИОТ СОВЕТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ

ЕСКАЛИРА ДИСКРИМИНАЦИЈАТА НА 120 ИЛЈАДИ БУГАРИ ВО МАКЕДОНИЈА, КАЖА РАДЕВ ПО СЕДНИЦАТА НА БУГАРСКИОТ СОВЕТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ

Бугарија ќе продолжи да ги блокира македонските евроинтеграции, а дава зелено светло за почеток на пристапните преговори на ЕУ со Албанија, по денешни ...
НОВАТА БУГАРСКА ВЛАДА ВО ПРВИТЕ 100 ДЕНА МОРА ДА ПОКАЖЕ РЕЗУЛТАТИ ВО БОРБАТА ПРОТИВ КОРУПЦИЈАТА, КАЖА РАДЕВ

НОВАТА БУГАРСКА ВЛАДА ВО ПРВИТЕ 100 ДЕНА МОРА ДА ПОКАЖЕ РЕЗУЛТАТИ ВО БОРБАТА ПРОТИВ КОРУПЦИЈАТА, КАЖА РАДЕВ

Претседателот Румен Радев ѝ порача на новата бугарска влада дека уште во првите 100 дена мора да покаже конкретни резултати во борбата против корупциј ...
КРИМ Е УКРАИНСКИ, А НЕ РУСКИ, МУ ОДГОВОРИЈА АМЕРИКАНЦИТЕ НА РАДЕВ

КРИМ Е УКРАИНСКИ, А НЕ РУСКИ, МУ ОДГОВОРИЈА АМЕРИКАНЦИТЕ НА РАДЕВ

Амбасадата на САД во Софија му порача на бугарскиот претседател Румен Радев дека Крим е украински, а не руски, како што кажа тој во ТВ-дебатата во пет ...
323 БУГАРИ ГЛАСАА ВО МАКЕДОНИЈА, РАДЕВ ПОБЕДИ СО 205 ГЛАСА

323 БУГАРИ ГЛАСАА ВО МАКЕДОНИЈА, РАДЕВ ПОБЕДИ СО 205 ГЛАСА

Во вториот круг од претседателските избори во Бугарија, кој се одржа вчера, во Македонија гласаа 323 бугарски државјани, што е двојно помалку од пред ...
РАДЕВ УБЕДЛИВО ГО ОСВОИ ВТОРИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ МАНДАТ ВО БУГАРИЈА

РАДЕВ УБЕДЛИВО ГО ОСВОИ ВТОРИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ МАНДАТ ВО БУГАРИЈА

Румен Радев го освои вториот претседателски мандат откако убедливо го победи противкандидатот Анастас Герџиков во денешниот втор круг од изборите во Б ...
РАДЕВ ПРЕДИЗВИКА ДИПЛОМАТСКИ СКАНДАЛ СО УКРАИНА ОТКАКО КАЖА ДЕКА КРИМ Е РУСКИ

РАДЕВ ПРЕДИЗВИКА ДИПЛОМАТСКИ СКАНДАЛ СО УКРАИНА ОТКАКО КАЖА ДЕКА КРИМ Е РУСКИ

Украина го повика бугарскиот амбасадор во министерството за надворешни работи откако претседателот Румен Радев изјави дека полуостровот Крим е дел од ...
ЌЕ НЀ ПРИНУДАТ ДА ПОПУШТИМЕ ЗА МАКЕДОНИЈА ЗАРАДИ ОДВРАТНАТА ПОЛИТИКА НА РАДЕВ, НАЈАВИ БОРИСОВ

ЌЕ НЀ ПРИНУДАТ ДА ПОПУШТИМЕ ЗА МАКЕДОНИЈА ЗАРАДИ ОДВРАТНАТА ПОЛИТИКА НА РАДЕВ, НАЈАВИ БОРИСОВ

Лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов, кој е фаворит да се врати на премиерското место во Бугарија по изборите в недела, најави дека ЕУ ќе ја принуди Бугарија ...
РЕЗЕРВНА ТАТКОВИНА

РЕЗЕРВНА ТАТКОВИНА

Како гласач, многу сакам да знам дали таа или тој што бараат моја поддршка за да носат одлуки во мое име, покрај мојата татковина имаат и друга. Кога ...
1 2 3 5 10 / 41 НАПИСИ