Таг: Румен Радев

1 2 3 4 20 / 37 НАПИСИ
БАНАЛНА БУГАРИЈА

БАНАЛНА БУГАРИЈА

Како што тргнал Заев повеќе да води сметка за чувствата на Бугарите, отколку за нашите чувства, ќе излезе дека тие не дошле тука да нè окупираат, туку ...
БУГАРИЈА НА 14 НОЕМВРИ ОДИ НА ТРЕТИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ ОВАА ГОДИНА

БУГАРИЈА НА 14 НОЕМВРИ ОДИ НА ТРЕТИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ ОВАА ГОДИНА

Бугарскиот претседател Румен Радев ги распиша третите парламентарни избори оваа година, кои ќе се одржат на 14 ноември, откако неизвесните избори во а ...
БРАТСКИ МЕХАНИЗАМ

БРАТСКИ МЕХАНИЗАМ

Сè можев да очекувам на нашиот пат кон ЕУ, ама никогаш не помислив дека Европската унија самата ќе ја загрози безбедноста на цел регион, па и својата ...
ЕВРОПСКИТЕ ЛИДЕРИ МОРА ДА НАЈДАТ ФОРМУЛА ДА СИ ГО ОДРЖАТ ЗБОРОТ ЗА ПРОШИРУВАЊЕТО, ВЕЛИ ЗАЕВ

ЕВРОПСКИТЕ ЛИДЕРИ МОРА ДА НАЈДАТ ФОРМУЛА ДА СИ ГО ОДРЖАТ ЗБОРОТ ЗА ПРОШИРУВАЊЕТО, ВЕЛИ ЗАЕВ

Бескрајните и повторувачки разочарувања неминовно им ја отвораат вратата и ги охрабруваат евроскептиците, вели премиерот Зоран Заев и од европските ли ...
ВРЕМЕ Е СИТЕ ДА РАЗБЕРАТ – ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ВЛЕЗЕ ВО ЕУ ЗАВИСИ САМО ОД БУГАРИЈА, РЕЧЕ РАДЕВ ВО БРИСЕЛ

ВРЕМЕ Е СИТЕ ДА РАЗБЕРАТ – ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ВЛЕЗЕ ВО ЕУ ЗАВИСИ САМО ОД БУГАРИЈА, РЕЧЕ РАДЕВ ВО БРИСЕЛ

„Време е сите да разберат дека забрзувањето на европската перспектива за нашата најблиска земја зависи само од ангажманот и резултатите од дијалогот с ...
ВЕ ЛАЖАТ И ВАС И ЕУ ДЕКА НЕ МОЖАТ НИШТО ДА НАПРАВАТ, МУ КАЖА БОРИСОВ НА ЗАЕВ ЗА РАДЕВ И ТЕХНИЧКАТА ВЛАДА

ВЕ ЛАЖАТ И ВАС И ЕУ ДЕКА НЕ МОЖАТ НИШТО ДА НАПРАВАТ, МУ КАЖА БОРИСОВ НА ЗАЕВ ЗА РАДЕВ И ТЕХНИЧКАТА ВЛАДА

Премиерот Зоран Заев денеска е во Софија и првата средба утринава ја имаше со поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов, кој му рече дека Радев и дру ...
БУГАРИЈА ОСТАНУВА НА ВЕТОТО ЗА МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ, ОБЈАВИ БУГАРСКОТО МНР

БУГАРИЈА ОСТАНУВА НА ВЕТОТО ЗА МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ, ОБЈАВИ БУГАРСКОТО МНР

Бугарија и натаму смета дека не се исполнети барањата за одржување на Меѓувладината конференција за почеток на пристапните преговори на Макеоднија со ...
БО БРИСЕЛ РАЗГОВАРАА ЗАЕВ И РАДЕВ, СЕ ДОГОВОРИЈА ЗАЕВ ДА ОДИ ВО СОФИЈА НЕДЕЛАВА

БО БРИСЕЛ РАЗГОВАРАА ЗАЕВ И РАДЕВ, СЕ ДОГОВОРИЈА ЗАЕВ ДА ОДИ ВО СОФИЈА НЕДЕЛАВА

Премиерот Зоран Заев денеска на Самитот на НАТО во Брисел се сретна со бугарскиот претседател Румен Радев и, според владиното соопштение, разговарале ...
БОРИСОВ ГИ ПРЕДУПРЕДИ РАДЕВ И ТЕХНИЧКАТА ВЛАДА ДЕКА ПРАВАТ МАКЕДОНСКИОТ И БУГАРСКИОТ НАРОД ДА СЕ ЗАМРАЗАТ

БОРИСОВ ГИ ПРЕДУПРЕДИ РАДЕВ И ТЕХНИЧКАТА ВЛАДА ДЕКА ПРАВАТ МАКЕДОНСКИОТ И БУГАРСКИОТ НАРОД ДА СЕ ЗАМРАЗАТ

Довчерашниот бугарски премиер Бојко Борисов предупреди дека начинот на кој сегашната техничка влада и претседателот Румен Радев ги водат преговорите с ...
БУГАРИЈА БАРА ГАРАНЦИИ ЗА ПРОШИРУВАЊЕТО НА ЕУ СО МАКЕДОНИЈА

БУГАРИЈА БАРА ГАРАНЦИИ ЗА ПРОШИРУВАЊЕТО НА ЕУ СО МАКЕДОНИЈА

Бугарскиот претседател Румен Радев кажа дека Бугарија бара гаранции за Европската унија со Македонија, на заедничката прес-конференција со португалски ...
1 2 3 4 20 / 37 НАПИСИ