ЕДЕН ОД ЛИДЕРИТЕ НА БОСАНСКИТЕ СРБИ ЗА ВРЕМЕ НА ВОЈНАТА ВО БИХ МОМЧИЛО КРАИШНИК ПОЧИНА ОД КОВИД-19

    ЕДЕН ОД ЛИДЕРИТЕ НА БОСАНСКИТЕ СРБИ ЗА ВРЕМЕ НА ВОЈНАТА ВО БИХ МОМЧИЛО КРАИШНИК ПОЧИНА ОД КОВИД-19Краишник одлежа седум години затвор за воени злосторства, откако беше осуден на 20 (Фото: ЕПА)

    Момчило Краишник, еден од лидерите на босанските Срби во времето на војната во БиХ и осуден воен злосторник, почина во Бања Лука на 75 години од последиците на коронавирусот.

    Краишник беше првиот претседател на Народното собрание на Република Српска и еден од најблиските соработници на Радован Караџиќ. Тој беше уапсен во акцијата на француски специјалци во 2000 година, откако Хашкиот суд распиша потерница по него. Во 2006 година беше осуден на 20 години затвор за воени злосторства, но одлежа една третина од казната и излезе на слобода во 2013 година.

    ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

    Коментари