ЕВРОПСКАТА УНИЈА НЕ ГО ПРИЗНАВА ЛУКАШЕНКО ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА БЕЛОРУСИЈА

  ЕВРОПСКАТА УНИЈА НЕ ГО ПРИЗНАВА ЛУКАШЕНКО ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА БЕЛОРУСИЈАЛукашенко вчера положи заклетва за нов, шести мандат на ненајавена церемонија (Фото: АП)

  Европската Унија кажа дека не го признава Александар Лукашенко за претседател на Белорусија, ден откако тој на ненајавена церемонија положи заклетва за нов, шести мандат. Брисел соопшти дека инаугурацијата, исто како и неодамнешните избори, немаат демократски легитимитет.

  Државната изборна комисија го прогласи Лукашенко за победник на изборите со освоени 80% гласови, додека опозицијата ги оспорува овие резултати и веќе еден месец одржува масовни протести. Освен ЕУ, и САД ги отфрли резултатите од изборите.

  „Европската Унија не ги признава фалсификуваните резултати на изборите. Според тоа, на таканаречената инаугурација од 23 септември и на новиот мандат на Лукашенко им недостига демократски легитимитет“, изјави еврокомесарот за надворешни работи Хосеп Борел.

  Лукашенко тврди дека победил фер на изборите на 9 август, по кои некои од водечките опозиционери избегаа од земјата.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира