ФБИ ОБВИНИ 13-МИНА РУСИ ЗА МЕШАЊЕ ВО ИЗБОРИТЕ ВО САД ВО 2016

  ФБИ ОБВИНИ 13-МИНА РУСИ ЗА МЕШАЊЕ ВО ИЗБОРИТЕ ВО САД ВО 2016Заменикот јавен обвинител Род Розенстајн денеска објави дека специјалниот обвинител Роберт Милер поднел обвинение за 13 руски државјани и неколку руски ентитети, за заговор заради мешање во изборие во САД во 2016 (Фото: АП)

  Тринаесет Руси се обвинети за мешање во изборите на САД во 2016, во клучната разврска во истрагата на ФБИ. Тројца од нив се обвинети за заговор за извршување интернент измами, а петмина се обвинети за тешка кражба на идентитет. Соопштението го објави специјалниот советник Роберт Милер, кој ја испитува наводната руска вмешаност во изборите.

  Во обвинителниот акт се именуваат и три руски компании. Обвинението вели дека некои од обвинетите користеле компјутерски системи во САД за да го сокријат руското потекло на нивните активности.

  „Обвинетите, претставувајќи се како американски лица и создавајќи лажни американски личности, управувале страници на социјалните медиуми и групи дизајнирани да привлечат публика од САД”, се вели во извештајот. „Обвинетите и нивните козаговорници создадоа и контролираа бројни профили на Твитер дизајнирани да изгледаат како да ги контролираат американски личности или групи”. Се вели и дека оние кои биле вклучени, систематски мереле како поминувал нивните интернет објави и ги прилагодувале нивните стратегии за да се зголеми ефикасноста.

  Во извештајот се вели и дека именуваните во обвинението почнале да дискутираат како да влијаат на изборите уште во 2014.

  „До 2016, обвинетите и нивните козаговорници ги искористија своите фиктивни интернет профили за да се мешаат со претседателските избори во 2016″, се вели во обвинението. „Тие се ангажираа во операции првенствено за да ги пренесат навредливите информации за Хилари Клинтон, да ги деградираат другите кандидати како што се Тед Круз и Марко Рубио и да ги поддржат Берни Сандерс и тогашниот кандидат Доналд Трамп”.

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари