МОРЕТО ИСФРЛИ ДЕТСКИ ЧЕВЛИ И ОБЛЕКА НА БРЕГОТ НА ИЗМИР ОТКАКО ПОТОНА ЧАМЕЦ СО МИГРАНТИ

  МОРЕТО ИСФРЛИ ДЕТСКИ ЧЕВЛИ И ОБЛЕКА НА БРЕГОТ НА ИЗМИР ОТКАКО ПОТОНА ЧАМЕЦ СО МИГРАНТИВо несреќата загинале 11 од 19-те мигранти кои биле во чамецот (Фото: Анадолија)

  Детски чевли и облека, фотографии, пасоши и прслуци за спасување беа исфрлени од морето на брегот на турскиот град Измир, откако синоќа потона чамец со мигранти, при што загинаа 11 луѓе, од кои осум деца.

  Чамецот со 19 луѓе, кои сакале да стигнат до грчкиот остров Хиос, се преврте доцна вчера во водите на Егејското Море.

  Жителите на измирската населба Јали слушнале повици за помош од правецот на морето, по што ја известиле полицијата.

  Таа утврди дека се превртел чамец со мигранти, при што од морето се спасени осум луѓе и се пронајдени 11 тела. Дополнително било утврдено дека станува збор за мигранти од Сирија и дека чамецот се превртел зашто на него имало премногу луѓе.

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари