НАЈМАЛКУ СЕДУМ ЗАГИНАТИ ВО ЛАВИНИ НА АЛПИТЕ

  НАЈМАЛКУ СЕДУМ ЗАГИНАТИ ВО ЛАВИНИ НА АЛПИТЕИталија, Германија и Австрија се погодени од обилни снежни врнежи (Фото: ЕПА)

  Најмалку седум луѓе загинаа на Алпите овој викенд откако паднаа големи количества снег, додека за скијачите во Австрија, Германија и Италија е издадено предупредување за лавини.

  Во две одделни лавини, двајца Германци загинаа на австриските планини Форарлберг, а трет скијач во областа Понгау во близина на Салцбург. Две несреќи со смртни последици имаше и во Баварија, додека двајца планинари загинаа во италијанскиот дел на Алпи.

  Спасувачките екипи трагаат по уште неколку луѓе, исчезнати на Алпите.

  Италија е погодена од обилни снежни врнежи, сѐ до Матера на крајниот југ. Снег може да се види дури и на планината Везув крај Неапол, што е ретка глетка.

  Нови врнежи во овој регион се најавени за следните денови и властите ги предупредија скијачите да возат само по обележани патеки.

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари