НАШАТА ЦЕЛ НЕ Е ДА ЈА СОБОРИМЕ УКРАИНСКАТА ВЛАДА, ВЕЛИ КРЕМЉ

  НАШАТА ЦЕЛ НЕ Е ДА ЈА СОБОРИМЕ УКРАИНСКАТА ВЛАДА, ВЕЛИ КРЕМЉПутин во почетокот зборуваше дека сака да ја ослободи Украина од „неонацистичкиот режим“ (Фото: АФП)

  Русија нагласи дека нејзината цел не е соборување на украинската влада, што ѝ беше еден од главните мотиви за почнување на инвазијата пред речиси девет месеци.

  Запрашан дали една од целите на специјалната воена операција е промената на режимот во Киев, портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков, кажа:

  „Тоа не е намерата на специјалната воена операција. Претседателот веќе зборуваше за тоа“.

  Ова е спротивно на изјавите на Владимир Путин од почетокот на војната во февруари, кога го промовираше изразот „денацификација“ и зборуваше дека сака да ја ослободи Украина од „неонацистичкиот режим“. Повлекувањето на руската војска од околината на Киев во март беше првиот голем пораз за Путин, а Русија подоцна неколкупати ги менуваше целите на својата воена акција.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира